Alışveriş Kulüpleri Değişiyor

Türk e-ticaret sektörünün lokomotifi alışveriş kulüpleri son 5 yılda, tekstil sektöründe iniş-çıkışlarına rağmen hız kesmeden büyüdü. Tekstil firmalarının elindeki büyük stoklarını ciddi şekilde temizleyen flash sale e-ticaret siteleri artık eski tedarik bolluğuna sahip değil. Türk tekstili de artık eskisi gibi düşük maliyetler için mass üretim Markafoni SEOyapmaktan çekiniyor, daha planlı üretim yapıyor. Bu arz kıtlığında, moda e-ticaret sitelerinin artık büyümeleri azalarak devam ediyor. Artan rekabet, tedarik bulunamaması, üretici markaların rakip hale gelmesi en büyük sebep. Büyük tekstil üreticileri ve bilinirliği olan markaların e-ticarete girmeye devam ettiğini görüyoruz. Henüz Zara Türkiye’de online değil, LC Waikiki yeteri kadar yatırım yapmış değil. Yani diğer bir dil ile hala hazırlık yapmak için vakit var. Şimdi, Türkiye moda e-ticareti nasıl şekilleniyor bakalım.

Türk Alışveriş Kulüplerinde Değişim

  • Satış büyüme hızı, düşmeye devam edecek. Amerika ve İngiltere’de benzer davranışın yaşandığı hadiseyi, IBISWorld Amerika için şu beklenti ile yapıyor: Geçen yıl yaşanan %26.3 büyüme %12.4 olarak gerçekleşecek. (bknz: growth next year of 12.4%, down from 26.3% last year).*
  • Üreticilerin oyuna girmesi hem rekabeti arttırıyor hem ürün tedariği için sorun yaşatıyor. Türkiye’nin büyük tekstil ve moda üreticileri başta Boyner olmak üzere e-ticaret kanallarını büyütüyorlar. Bu büyüme sadece eleman ve altyapı anlamında değil, online kanalların büyümesi, entegre sistemler kurulması gibi çeşitli konular. Bu yüzden, sadece ürün alıp satan bir moda e-ticaret firması bu baskılar ile daha fazla karşılacak.
  • Lüks markaların ‘indirim’ ve ‘sezon sonu’ kelimelerinden rahatsızlık duyması, bir çok markanın indirim sitelerine mal vermemesine sebep oluyor.
  • Markafoni’nin Enmoda, Trendyol’un Modagram Çiçeksepeti’nin Mizu ile gözü artık sezon sonu değil, sezon ürünlerinde ve bu yeni markalarını konumlandırmak üzerine çalışıyor.
  • Çin uzantılı e-ticaret siteleri (Alibaba, Dx vs) ile ilgili performansları şu an hesaplayan bir kuruluş yok. Fakat, başta aksesuar ve abiye olmak üzere sepet değeri yüksek ürünlerin giderek arttığı gözlemleniyor. Dikkat ederseniz çin firmalarının retargeting ve adwords hedeflemelerine takıldığınızı göreceksiniz. Çok odaklanmadılar ama hızlı hızlı geliyorlar.

*Ülkemizin verileri topluma ‘açık’ verilmediği için ABD bazlı oranları kullanıyoruz

Aslanoba’nın moda yatırımları tesadüf değil

aslanoba capitalAslanoba’nın yatırım yaptığı moda e-ticaret siteleri Alwaysfashion – Türkiye’nin ilk lüks e-ticaret dükkanı, Modacruz – bayanların lüks ürünler için pazaryeri sağlayan hizmeti ve Modanisa – muhafazakar bayanlara yönelik satış yapan moda sitesi -. Aslanoba Capital, sektöre daha sonradan dahil olduğu için görece daha ‘verimli’ yatırımlar yaptığını düşünerek örnek veriyorum. Şirket özellikle niş (niche) alana yöneliyor çünkü büyüme ve karlılık gibi değerleri daha kolay yakalayabileceği, rakiplerinden farklılaşabileceği ve mal temini konusunda diğerlerine göre rahat olacağını biliyor.

http://www.aslanobacapital.com/companies/

Boyner, sahneye çıkıyor

Boyner, şirket bünyesindeki bilinir markalara sahip. Bunun üretim, dağıtım haklarını elinde bulunduruyor. Fiyat belirleme gücü, yaygın lojistik ağı ve güçlü finansman yapısı var. Ayrıca, fiziksel mağazalara sahip olmanın farklı faydaları da olabiliyor e-ticaret için. Örneğin, Boyner, ykm, Altınyıldız (hepsi Boyner grubuna ait) mağazalarını pazarlama aracı için kullanacağı gibi e-ticaret lojistiği içinde kullanabilir (bnkz:Omni Channel). Aslında bu süreç tahmin ettiğiniz daha gelişmiş durumda öyle ki Omnichannel Retail & Technology Director at Boyner Holding diye bir pozisyona var. Bu bize gelecek dönem ile ilgili birşey söylüyor: Boyner grubunun online entegre kampanyaları, entegre dağıtım ağı ile satışlarını arttırdığı dönem olacak.

Anadolu Kaplanı: Tozlu Giyim

tozlu giyim fiyatlari cazip
Tozlu giyim fiyatları her zaman rekabetçi tutuyor. Hem modaya uygun ürünler çıkartıyor, hem rekabetçi fiyat rakipleri üzerinde baskı yaratıyor.

Tüm bu istanbul merkezli şirketlerin yanı sıra Samsun’dan inanılmaz bir şirket çıktı. Orta Anadolu ve Karadeniz bölgesinde mağazaları bulunmasına rağmen online üzerinde yüksek satış hacmi ve trafiği yakalayan bir firma. Burada yine üretici konumunda olmanın, fiyatlama ve finansman üzerindeki etkisini görüyoruz. Rakiplerine göre çok daha erişebilir fiyatlar ile satış yaparken, kar marjını kendi başına hakim olup fiyatlama yapabiliyor.

Alışveriş Kulüplerinin Geleceği

Sadece anlık satış –flash sale- değil fırsat siteleri –daily deal- Amerika’daki olgunluk süreçlerini tamamlayıp küçüldüler. Benzer süreci Türk moda e-ticaret firmaları yaşamaya başladı. Peki ne olacak?

  • Daha niş alanlara yönelecekler. Büyük beden, lüks, ikinci el, çocuk, el yapımı gibi kategorilere yoğunlaşan e-ticaret siteleri çoğalacak.
  • Daha özelleştirilmiş deneyimler sunulacak. Kişiye özel pazarlama iletişimi ve ürün tedariği yapılacak böylelikle farklılaşma oluşturulacak. Buradaki remarketing’den daha öte bir sistem. Daha önce aldığı ayakkabıya benzer model sunmak, ihtiyacını anlayıp, 3 ayda bir çorap göndermek vs gibi aktiviteler. CRM daha çok konuşacaklar, satın alma yapısı buna göre şekillenecek.
  • Private label –kendi markasına sahip olma– hem karlılık hem artan üretici baskısından dolayı önemli çözüm olmaya devam edecek.

Sonuç olarak

ABD’de en iyi örnek olarak Gilt duruyor. Kendi markasını yaratarak finansmanını düzeltti. Şu an daha özelleştirilmiş hizmetlere yöneldi firma. Örneğin, giydiğiniz ayak numarası, bel çevrenizi bildiği için sevdiğiniz ürünlerin datası iyi analiz edildiğinden üretim hatlarını buna göre şekillendirmeye başladı. Biliyor ki kullanıcısı ne sıklıkla hangi size ürünü hangi fiyat aralığında alacak. Benzer uygulamaları Türkiye’de görmeye başlayacağız.

Loading Facebook Comments ...

2 Replies to “Alışveriş Kulüpleri Değişiyor”

  1. çok yerinde tespitler görkem bey, bugün alışveriş kulüplerinin elemanlarını da nike, new balnce, zara alıyor kendi içlerinde kuruyorlar eticaret yapısını

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *