Alternative CV Final: Böyle CV Olmaz !

Kaliforniya Üniversitesi dönem sonu projesi olarak Alternatif CV: Böyle CV Olmaz’ı hazırladım. Hatırlarsanız, 3 yıl önce ilk versiyon olan Alternatif CV: Böyle CV Mi Olur ? yapmıştım (Bknz: AlternativeCV Versiyon 1),  sınırlı zamandan dolayı o dönem orada kaldı. Şimdi projeyi biraz daha detaylandırıp (ürün gelişimi, gelir modeli vs gibi) önce üniversite projesi için peşi sıra LinkedIn ekibine ulaşması ile, bugün herkese açık hale getirdim. Teknik sunumu yayınlamıyorum, hem viralitesi düşük olur hem LinkedIn yönetimine tekrar tekrar anlatım olur diye. Daha eğlenceli kısmı şu an yayında.

İki noktaya dikkat:

Basit bir video özgeçmiş değil, onu yıllar önce yaptık. Alternatif yönleri gösteren interaktif cv.

İK’nın zamanını çalmayalım, on-demand (talep üzerine) gelişen bir profil. Yani oturup sizin verdiğiniz tüm bilgileri tek tek incelemesine gerek yok.

Alternatif CV Nedir ? 

Klasik CV formatına ek olarak, aday eleme sürecine katkı sağlayacak bir fonksiyon. Adayın kişilik, yetenek ve dvranışları hakkında fikir alabileceğiniz multimedya destekli özgeçmişidir. Aslında hem özgeçmiş formatı  hem değerlendirme kriteri alternatif. Neden çünkü yeni nesil zaten eğitimli, zaten belli bir entellektüel bilgi ve görgü sahibi. Nasıl farklılaştırılacak bu bireyler? Alternatif yönleri, değer kattığı özellikleri ile.

 

Alternativecv.com

Alternative CV Projesi LogoBurası, Linkedin ile senkronize çalışan multimedya özgeçmiş hazırlayabileceğiniz bir platform. Instagram-Facebook ilişkisine benzer bir durum var. Hazır taslaklar, örnek CV formatları ve geniş bir özgeçmiş veritabanı bulunacak. Bunların hepsi taslak halinde tabii, hayata geçmiş birşey değil.

Bireyler offline platform’da vakit harcamasın, gelsin alternativecv.com üzerinde özgeçmiş edit etsin. Sitede kalma süreleri artsın, reklam geliri yaratılacak alanlar çıksın.

Böyle CV Olmaz…

Proje için akademi insanlar ve profesyonel kişilerin görüş ve eleştirilerini aldım. Belki ütopik belki yakın gelecek de gerçekleşmesi çok mümkün. Prototip taslağı online olarak paylaşmadım ama siz interaktif bir cv formatı hayal edin. 

5 yıldır zaman zaman karaladığım Alternative CV projesini biraz daha olgunlaştırabildiğim için mutluyum. Yakın gelecekte, firmalar “alternatif cv”  talep eder, adaylar hazırlar hale gelir mi bilemiyorum. İşyerlerinde daha verimli ekipler oluşturmak için mutlaka ihtiyacımız olacak. 

Yeni jenenarasyonu elde tutmak için için piknik ve bowling aktiviteleri yetmiyor. Uyumlu ekipler kurmak için karakter, yaratılıcık gibi kavramları değerlendirebiliyor olmanız lazım. 

Not olarak, her şeyi eleştiren güzel kardeşlerime ilk versiyon’da sorduğum soruya cevaben, böyle cv olmaz !

 

 Alternative CV İngilizce Sunum:

Alternatif CV Türkçe Sunum:

Loading Facebook Comments ...

2 Replies to “Alternative CV Final: Böyle CV Olmaz !”

  1. Görkem Bey, çok doğru söylüyorsunuz ama HR malasef özgür değil. Onun tanıdığı, patronun isteği, ekiplerin talepleri. İşe alım süreci şeffaf ve adil değil. Keşke değiştirebilsek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *