SEO

Arama Motoru Optimizasyonu Hakkında

SEO Hakkında Blog Yazıları

Bir web sitesinin arama motorları sonuçlarında kaçıncı sırada yer alacağını belirleyen faktör “algoritma”dır. Karışık, karmaşık ve gizlidir. Google gibi popüler arama motorları bir web sitesinin nasıl daha iyi taranabileceği, arama motorlarına uygun olacağına kullanıcıları bilgilendirir. Web sitenizi bu kriterleri gözeterek iyileştirme yapmanıza Arama Motoru Optimizasyonu denir. Sitenizi, Google da daha üst sırada çıksın, daha iyi taransın, daha fazla tıklansın diye optimize edersiniz, ideal hale getirirsiniz.

Kısaca, web sitenizi ideal standartlara ulaştırmak için yapılan işlemler silsilesi. Önceden belirtmek de fayda var, SEO % 100 sonuca ulaşacağınız bir şey değildir, öyle olsaydı bu işin uzmanları şu an tüm anahtar kelimelerde istedikleri siteleri optimize etmiş, trafiği kitlemiş olurlardı.
Google Doodle Simit Çay
Google Türkiye için uyarlanan Simit Çay Doodle’ı

SEO (Search Engine Optimization) arama motoru optimizasyonu, bir web sitesinin hedeflenen kelimelerde üst sıraya çıkarılması ve bu şekilde siteye ilgili hedef kitleyi çekme tekniğidir. Arama Motoru Optimizasyonu yaparken Planlama çok önemlidir! Anahtar kelimeler önceden belirlenmeli, hangi anahtar kelimede birinci sırada çıkmak istiyorum? Neden o kelime? Sorularına anlamlı cevaplar veriyor olmanız lazım.

SEO danışmanlığı, Google ilk sayfa ve üst sıralarda yer almanın ticari önemini kavramış firmalar için değerli bir hizmettir. Bu hizmet uzun süreli ve kontrollü yürütülmediği takdir de ciddi sorunlar ile karşılaşmanız kaçınılmazdır. Legal olmayan yöntemler ile kısa sürede ilk sayfa hatta ilk sıraya taşımayı vaad eden şirket veya kişilerin, içerik kopyalayarak ve tıklamalarda manipülasyona giderek yakaladığı sıralama değeri, Google tarafından tespit edilerek sitenin yasaklanmasına (banned) dolayısıyla bir daha aramalarda GÖ-RÜ-NE-ME-ME-Sİ-NE yol açabiliyor. Bırakın SEO uzmanı kişileri veya şirketleri, Google hiçbir sitenin birinci sırada çıkacağını G-A-R-A-N-T-İ-L-E-M-E-Z ! Google’ın garantilemediği birşeyi bir aracı garantileyemez. Bu konunun altını özellikle çizmek istiyorum çünkü mağdur olan sayısı fazla, bilgi kirliliği yaygın.
Bir çok değişken faktörün bulunduğu Google sıralamasında kalıcı ve kontrollü bir SEO hizmeti için öngörülen süre 6 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir denir bir çok ajans tarafından. Son yapılan algoritma değişiklikleri ile çok daha kısa sürede sonuçlar alabiliyorsunuz. Rekabet durumu belirleyici olmak ile birlikte size ekstra maliyetler oluşturabilecek ¨seo çözümlerinden¨ uzak durmanızda fayda var. Verilere göre, internet kullanıcıların %85’e yakın kısmı ilk üç arama sonucuna tıklamaktadır.
Öte yandan, SEO ile birlikte yürütülebilecek Adwords kampanyasının öneminin de altını çizmekte fayda var. Bazı anahtar kelime ve sektörler de rekabet o kadar yoğun ki, reklam alanları organik sonuçlardan daha çok tıklama alabiliyor. Organik ve Ücretli arama iki farklı method olup birbirine etkisi olmaz.
Aşağıdaki bazı faktörler arama sonuçlarına ve sıralamasına etki etmektedir:
 • Websitesinin aranan kelime ile ne kadar ilgili olduğu, görsellerin ve site tasarımının ilgililik ile paralel kodlanması,
 • Hedefe uygun, kullanıcıya hitap etmesi (içerik zenginliği), content management
 • Web sitesinin geçmiş verileri,
 • Farklı sitelerden link alımı (back link çalışmaları)
 • Site içi link yapılarının kurulması (in bound linking)
 • Meta taglerin doğru ve eksiksiz yapılması
 • W3 Standardlarına Uyum
 • Domain ve subdomain adlarının seo hedeflerine paralel seçilmesi,
 • URL yapısının, seo dostu şekilde tasarlanması.
 • Page Rank değeri yüksek sitelerin haritalanması ve link sağlanması
 • Sosyal Medya Optimizasyonu (SMO) ile link paylaşımı ve keyword çalışmasının yapılması.

Loading Facebook Comments ...

2 Replies to “SEO”

 1. Seo çok önemli demek eksik bence. Seo,üst sıralara çıkabilmek için hayati öneme sahip bir arama motoru optimizasyonu.

  Bunu yapmak için orantılı olarak backlink almak ve güncel bir yazı içeriğine sahip olmanın yanında sitenizin google’a en az bir bağlantısının olması da gerekli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *