Başarılı E-Ticaret Banner’ı Nasıl Olmalı?

Yargıcı E-Ticaret Banner

Konuya girmeden önce beklentilerinizi kabul edilebilir seviyeye çekmek için şunu ifade etmek istiyorum. En başarılı e-ticaret banner’ı en fazla test edilen dir. Ama bu test sizin kendi yapacağınız testtir. Amerika’daki başarılı bir örnek veya yanı başınızda duran yaratıcı çalışma sizin için anlamsız olabilir. Sizin ürün/hizmet dönüşümünüzü en iyi sizin testleriniz kanıtlayacaktır. Buna rağmen genel kabul görmüş bazı uygulamaları sizinle paylaşmak isterim.

Benchmarking (Rakip Analizi/Kıyaslaması)

Pazarlamadan bahsediyorsak benchmarking konusu önem arz ediyor. Rakipleriniz neler yapıyor? Sizin en farklı kılan özellik, en anlamlı promosyonunuz hangisi not edin ! Bedava Kargo imkanınız mı? Üyelere önerdiğiniz inanılmaz fırsatlar mı? Yoksa sitenizin büyük fiyat avantajı mı bulunuyorsa, ön plana koyun.

YARGICI markasına ait banner da ilk göze çarpan %60 indirim.  En önemli farklılığı ön plana koyup, satışlara ve tıklama oranlarına yansıtıyor.

Renk Seçimi

Pazarlama’da yıllardan beri kabul gören bir yöntem: Marka bilinirliği arttırmak için logonuzda kullandığınız renkleri mutlaka iletişim görsellerinde kullanın!

Banner Renk Uyumu Örneğin: Tayyip Erdoğan, Türk Bayrağı’nın renkleri olan “kırmızı” kravatı tercih ederken, Barack Obama ise Amerikan Bayrağı’nı çağrıştıran renk tonlarını tercih etmiş.

McDonalds, restoran tasarımında ki kırmızı tonun, Hacıoğlu restoranlarında yeşil şapkalı çalışanların veya Turkcell jipinin cart sarı olması aynı mantık sisteminin yansıması. Vodafone, ısrarla “kırmızı” kelimesine para harcamaya veya umut bağlamaya devam ediyorsa, kendi markasından çok Kırmızııııı !!!! kelimesini bağırtıyorsa televizyonlarda renk seçiminin çok stratejik bir o kadar da etkili olduğunu söylüyor bize.

Logonuzun ve sitenizin ağırlıklı olarak kullandığı renkleri veya sahiplendiği renkleri marka isminiz ile ilişkilendirebilmek için iletişim görsellerinizde bu renklere ağırlık vermeniz .

Basit Olun !

“Basit iyidir”. Büyük FONT kullanıp, az yazmak önemli. İnsanların site içine yerleştirilen bannerlara algısı düşük oluyor. Banner Blindness diye bir durum söz konusu bildiğiniz üzere.  En kısa şekilde, en vurucu mesajı verip siteye yöneltin.

Renklerin Tezatlığı

İlginin kaynağı daima farklılık dan gelir. Satış dilinde, farklı olun!, farkınızı yansıtın! deniliyor. Görsellerde de bunu yansıtmak önemli. Arkaplanda sönük bir renk kullandıysanız, ön planda duran nesnelerde cart yani contrast renk kullanmaya gayret gösterin.

Clubboon, hem markanın sahiplendiği turuncu ve beyaz tonları kullanıyor hemde contrast çalışma yaparak, turuncu rengin kullanıldığı yerlere ilgimizi çekiyor. Yandaki banner çalışmasına heat map uygulasak muhtemelen gözlerin en yoğun baktığı alan: 49,99 TL olurken ikincil yoğun alan Hemen Al! butonu olacaktır.

Eğer buton kullanıyorsanız, kesinlikle contrast çalışan. En azından yaşadığımız mevcut dönem itibariyle butonun mutlaka contrast renk çalışılması gerekiyor. İnsan psikolojisi kırmızı acil durum butonlarının çektiği ilgiyi, tezat banner butonlarına gösteriyor.

Ürün görseli kullanmak ise biraz iddialı. Eğer, örnekte gördüğüüz gibi fiyat avantajınız yoksa (219TL den düşen çılgın bir promosyon yoksa) ürün koyma konusunu tekrar düşünün. O ürünü yalnızca siz satıyorsanız veya yüksek bir marka algısına sahipseniz durum değişir tabii. Ama yalın ürün görsellerinin, tek başına satışının  zor olacağını göz ardı etmeyin.

Trendyol E-Ticaret Banner

Banner Kalitesi

AdWords 50KB sınırına sahip olmasına rağmen başka mecralarda yayına çıkacak olsanız dahi, 80KB sınırını geçmemeye dikkat edin. Sayfa yavaşlattığı için mecralarında bir çoğunda farklı uygulamalar var. Fakat unutmayın! Ağır çalışan bir sayfa, pikselleri görünen bir banner…Siteniz ne kadar kuvvetli olursa olsun, sizi “ucuz” gösterecektir. Fiyat anlamında değil. Kalite anlamında ucuz olacak birşeyi kimse almak istemez. Türkiye’de kredi kartından alışveriş yaptırmanın zorluğunu bilen her pazarlamacı, ucuz görünmekten korkmalıdır.

 E-Ticaret Banner Örnekleri

Unnado E-Ticaret Banner

Tchibo E-Ticaret Banner

Evimnet E-Ticaret Banner


Loading Facebook Comments ...

One Reply to “Başarılı E-Ticaret Banner’ı Nasıl Olmalı?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *