De-duplication of search conversion Nedir?

View-through Conversion Attribution – Görüntülenme Bazlı Dönüşüm

Conversion hesabı yaparken önemli parametrelerden bir tanesi “view thru conversion” modellemesidir. Bu dönüşümler, müşterilerin reklamı görmesine rağmen tıklamayıp, farklı bir kanal üzerinden dönüşüm sağlaması (convert etmesi). Bu parametre zamanında reklam ajansları ve kanal yöneticileri tarafından gereğinden fazla performanslı gibi lanse edildiğinden günümüzde çok önemsenmeyen bir nokta. Fakat özellikle display mecralar GDN, medya satın almaları ve facebook gibi reklam kanallarınızın performansını değerlendirirken önemsenmesi gereken bir parametre.

GDN ve Display Kanal Performansları Kötü

Genellikle GDN hep “kötü” kanaldır. CPC yüksek, birim başına dönüşüm inanılmaz yüksektir. Burada yapılan en büyük yanılgılardan bir tanesi, bu tip görüntülü mecraları arama motoru reklamcılığı gibi eşit olmayan kanallar ile karşılaştırmaktır. Aslında ölçülebilir görünen fakat ölçemediğimiz kanallar arası performans sorunu baş mağduru genellikle Google Display Network oluyor. Bu tip durumlarda genelde “tüm display kampanyaları kapatalım” gibi akılcı çözümler çıkıyor. Gerçekten de faydalı olabiliyor kaybı görüp ona göre tekrar açmaya karar veriliyor. GDN, dolaylı olarak markanızın aranma oranını, direct girişlerinizi ve yine dolaylı olarak adı geçen kanallardan dönüşüm performanslarını yukarı ittiriyor. Bu tip bir aç kapa testi yapmak isterseniz, diğer tüm kanallarda büyük bir değişiklik yapmadan “brand term impression” markanızın görüntülenme değerini yakından gözlemleyin.

GDN ve Display kanallarda Optimizasyon Nasıl Yapılmalı?

Dönüşüm basamaklarına bakıp, asist gücünü ölçebilirsiniz. First Touch based analizleri önemseyebilirsiniz. Hala birşey bulamıyorsanız, view thru conversion rakamları size birşey söyleyebilir. Çünkü biliyoruz ki insanlar bakıyor fakat tıklamıyor bunuda view through conversion ile ölçebiliyorsak, kanalın kampanya bazında optimizasyonunu bu şekilde yapabiliriz.

De-duplication of search conversion

Asıl konumuza gelelim :). Bu kavramı AdWords panelde conversion bölümünde bulabilirsiniz. Bu özelliği aktif hale getirirseniz, kişiler sizin display reklamınızı görüp tıklamazsa ve sonra search hesabınızdan alışveriş yaparsa..En son kanal conversion almayı hak eder ve search tarafına yazılır.

Bu özelliği kapatırsanız, Hem view through conversion hemde tıklama sonucu alınan conversion’ı sayar AdWords.

Peki Ne Yapmalı?

Google Display tarafta performansınızı ölçmek için bu özelliği kapatmak da fayda var. Böylece hem view through conversion hem tıklama conversion ölçüp, display kanalların performansına yönelik optimizasyonu rahat yapabilirsiniz. Bir çok insan bunu önemsemiyor, siz yeter ki özelliğin nasıl çalıştığını bilin, ölçümleme yapmak veya yapmamak sizin tasarrufunuzda tamamen.

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *