E-Ticaret Banner Tasarımı 2

Bir önceki yazımda daha detaylı ve yalın bir anlatım ile eticaret bannerlarına bakmıştım. Yine benzer bir yazı ve ek olarak başarılı eticaret bannerların örneklerini üzerinden gideceğiz. Ne gibi stratejilerin nasıul kurgulanıyor ve ziyaretçiler üzerinde nasıl etkiliyor oluyor birlikte bakacağız. Bazen best practice alalım, onları uygulayalım diye kollar sıvanıp işe girişiliyor fakat dijitalin her dinamiği gibi kreatif çalışmalarda çok hızlı bir şekilde değişiyor. İnsanların geçen yıl sempati ile tepki verdiği kreatifler artık “istenmeyen” hale gelebiliyor. Müşteri odaklı her işte olduğu gibi “farklılık” her zaman en iyi çözüm oluyor esasında. Rakipler veya başarılı firmalar neler yapmış sorusundan ziyade biz nasıl farklılaşırız noktası sadece banner kreatifleri değil bir işletme modeli olarak size kazanç sağlayabiliyor. Yine de biz mevcut başarı örneklerini inceleyelim:

Banner’da Raf Stratejisi

Offline da reyon ve raf ile pazarlama oldukça yaygın ve müşteriler tarafından alışılagelmiş bir olgu. Banner tasarımında raf benzeri çeşitlilik sunan görsel içerik, siteye giriş için daha davetkar duruyor. Aynı cadde üzerinde yürüyen potansiyel müşterilerin vitrin de gördüğü ürün dükkan içine girmesi için olumlu motivasyon sağlıyorsa bu tip banner tasarımları mecralardan sitenize ziyaretçi inişi için tetikleyici etki yapabilir.

71

eticaret-banner-coklu-urun-yerlestirme

Dikey E-ticaret Bannerları

Aşağıda birbirinden farklı 3 firmanın eticaret banner tasarımları var. Hepsi aynı taslağı kullanıyor deseler kimse itiraz etmez değil mi? Dikey banner tasarımlarında model/manken kullanımı oldukça yaygın. Dikkat ederseniz bu tip banner tasarımlarında modelin tüm vucudunu kullanmaya özen gösteriliyor. Tasarım da dikkat edilen diğer bir nokta üst veya aşağı kısımda belli bir boşluk bırakılarak marka ismi ve mesaj içeriğine imkan veriyorsunuz.

eticaret-banner-dikey-reklamlar

Tek Ürün Odaklı E-ticaret Bannerları

Tek ürün içeren banner tasarımları her zaman iddialıdır. Tek bir ürün göstererek ilgiyi toplamanız, mesajı okutup ziyaretçiyi siteye çekmeniz gerekir. Bu ürünleri seçerken en trend , en çok satan, beklenen veya en farklı olan üzerinden kurgulanır. İlgili ürün çok çarpıcı bir şey ise örneğin daha önce görülmeyen bir model ayakkabı görseli var ise ve sitenize bu beklentiye sahip ziyaretçi indirirseniz o ürünün sizde olduğundan emin olun. Çünkü “gel gel” tarzında verdiğiniz mesaja karşılık ilgili ürünü satmıyorsanız veya bir şekilde bulundurmuyorsanız kızgın kullanıcılar ile negatif bir pazarlama çalışması yapmış olabilirsiniz.

Kreatif açıdan bu tip tek ürünlü banner görsellerini değerlendirecek olursak. Arkaplan rengi olabildiğince sade, tek renk çalışılır. Ufak bir gölgelendirme, çerçeve ve blur çalışma ürüne olan ilgi seviyesini arttırdığından sıkça kullanılır. Font seçimi genellikle çok sade olur. Ürün görseli üzerinde yoğun oynamalar yapılır, kişilerin tüm algısı bu görsel üzerinde olacağından olabildiğince pürüzsüz ve alımlı görünmesi önemli. Yine ürün görseli üzerinde gölgelendirmeler sıkça yapılır. Beyaz’ın bem beyaz, siyah’ın parlak hatta aynamsı görünmesi sıkça kullanılır.

eticaret-banner-urun-reklamlari