Efficient Frontier, Adobe Adlens Nedir?

Adobe Efficient Frontier Kullanımı

Daha önceleri Efficient Frontier artık Adlens diye bilinen program 2011 yılının sonunda Adobe tarafından satın alınmıştı. Dijital pazarlama kanalları başta search, display ve sosyal medya olmak üzere kampanya yönetimi ve teklif yönetimi (bid management) imkanı sağlıyor. Efficient Frontier, esasında bir iktisat terimi. Programı ilk geliştiren ekibin ekonomi kökenli olması sebebiyle ve temel mantığının portfolyo üzerine kurulmasından dolayı isim babası Hintli yöneticiler ismini bu şekilde vermişler.

Neden Efficient Frontier?

Modern portfolyo teorisinde bir kavram Efficient Frontier. Finansal piyasalarda, risk yönetimini sağlamak için varlıklarınızın bir kısmını bölersiniz. Aynı yatırım fonları mantığı gibi. Ekonomi 101 gibi olduğunu biliyorum fakat temel fikri buradan türediği için biraz bilgi vermekte fayda var. Basitçe, tanımladığınız risk algısına göre maksimum getiriyi sağlayacak bir sistem üzerine kurulu. Portfolyolar oluşturuyorsunuz böylece riskinizi olabildiğince bölüyorsunuz.

Çalışma prensibini de örnek ile anlatmak gerekirse:

AdWords Bidding Strategy

iPhone 5 fiyatları” ve “iPhone 5 modelleri” kelimelerine bid (teklif) verecekseniz ve yandaki gibi bir veri varsa muhtemelen davranışınız şu şekilde olacaktır.

Hedefiniz, dönüşüm maliyetinizi (cpa) 2 doların altında tutmak !

“iPhone 5 fiyatları” kelimesinde 1. pozisyona bid verirsek maliyeti 2 dolara geliyor ve 15 satış sağlıyoruz. Öte yandan, “iPhone 5 modelleri” kelimesine 2 dolardan bid verirseniz 10 satış sağlıyorsunuz. Büyük resime baktığımızda:

15 x 2 = 30 dolar

10 x 2 = 20 dolar

Sonuç olarak 50 dolarlık bir harcamaya karşılık 25 adet satış yapıyorsunuz ve CPA 2 dolar olarak gerçekleşiyor. Hedefinize ulaşmış oluyorsunuz.

Çok temel olarak, manuel yaptığınız optimizasyonlarda bu tip bir karar mekanizmasına sahip oluyorsunuz. Aynı mantığı kullanarak optimize yapan araçlarda olduğunu biliyoruz.

Adobe AdLens burada şöyle bir farklılığa gidiyor. Eğer AdLens bidding sisteminizi yönetiyorsa kararı şu şekilde veriyor:

AdWords Teklif Verme Stratejisi

“iPhone 5 fiyatları” kelimesinde 2. pozisyona bid verirsek maliyeti 1 dolara geliyor ve 10 satış sağlıyoruz. Öte yandan, “iPhone 5 modelleri” kelimesine 2,5 dolardan bid verirseniz 20 satış sağlıyorsunuz. Aynı mantıkla toplamda:

1 x 10 = 10 dolar

20 x 2,5 = 50 dolar

Sonuç olarak 60 dolar harcayarak stratejisini gerçekleştiriyor. CPA maliyetlerini (60/30) 2 dolar da tutarken, dönüşümlerinizi maksimize ederek  30 a çıkarmışdır.

Eğer ilk kararı uygulamak isteseydiniz 5 adet daha az iPhone5 satıyor olacaktınız. Bu rakamı daha büyük hacimli işlerinizde kazandığınızı düşünürseniz. Size hem daha karlı bir yatırım sunarken hemde rekabetçi bir avantaj sağlıyor. Potansiyel müşterilerinizi daha verimli kullanırken, rakiplerinize karşı elde ettiğiniz bu üstünlüğü gelecek dönemde daha fazla yatırım harcaması veya ürün fiyatlarında iyileştirme olarak yansıtma imkanı tanıyor.

Adobe AdLens, portfolyo mantığı üzerine kurulu ve tüm sistem bu portfolyo mekanizması ile çalışıp, kampanyalarınızı optimize ediyor.

Efficient Frontier (AdLens) Bid Management

Eğer hesaplarınızda EF sistemini kullanıyorsanız artık teklif verme, cpc değerleri ile ilgili bir güncelleme yapmak zorunda değilsiniz.

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *