Eticaret’de Ürün Stoğu Biten Sayfalar

Stoğu Tükenmiş Sayfaları Kim Niye Siler?

Eticaret sitelerinde ürün stoğu biten sayfalar silinir. Arkada çalışan stok yönetim sistemi, satınalma kişisi tarafından yönetilir ve ürün bittiği zaman sayfayı kaldırır. Kendisi yapamıyorsa IT departmanı ilgili ürünlerin ve markaların siteden silinmesini sağlar. Ondan sonra bildiğimiz hikaye tüm sayfalar 404 e düşer, dinamik bir ppc kampanya yapısı yok ise adwords, affiliate, seo ve geçmiş sosyal medya bağlantılarınız bununla beraber kazandığınız değerler kaybolur mu? Anlatacağım, fakat 404 hatası almak kötü birşey değil.

Eticaret sitelerinde ürün biten sayfayı ne yapmalı?

Öncelikle, iyi bir marketing çalışanı olarak süreci iyi anlayıp, kimseye kızmayın. Tedarikçinin itirazları, müşteri şikayetleri, raporların bozulması, database kirliliği gibi bir çok sebep nedeniyle ürün sayfaları silinebilir. Siz marketing çalışanı olarak beraberinizdeki ekip ile konuşup bu konunun maliyetini anlatın. Onların bilmediği değerli çalışmalarınızı anlatın, hatalı sayfaların doğurabileceği olası sorunların altını çizin. Stoğu bitmiş ürün sayfalarının silinmemesinde fayda var. Takip edebileceğiniz bir kaç method u sizinle paylaşıyorum. Hangisinin size uygun olduğunu siz daha iyi biliyorsunuz fakat önemsemeniz gereken noktalar şunlar olmalı:

– Kullanıcılar için en uygun hangisi, iyi bir user experience nasıl oluşur?

– SEO kazançlarımızı bozmamak, yaptığınız değerli çalışmaları korumak

– Satışa devam edilmesini sağlamak, rakip firmaya gitmesini engellemek.

Eticaret sitelerinde silinen sayfaların olası sonuçları

Yukarıda bahsi geçen pazarlama kanallarını biraz daha detaylandırabiliriz. Ekşisözlüki Forumdonanım’da yer alan bir link artık geçersiz olur. Daha önce email newsletter içine koyduğunuz link den gelecek kullanıcı kaybedersiniz. Daha önce blog çalışması yaptığınız belki ücret ödeyerek (paid backlink) çalışması, advertorial, hatırı sayılır bir fenomen kişinin attığı tweet bunların hepsi yok olur. Geçmişe dönük bu tip çalışmalar neden bu kadar önemli, kim bakar demeyin ! Bu tip kanallardan az da olsa trafik alma ihtimaliniz var. Bunun yanı sıra sitenize crawl etmeye gelen botlar (arama motorlarının botları) bu linkler ile siteye geldiğinde 404’e düşeceklerdir.

404 sayfasına gitsin !

Google, 404 soft hata sayfalarının çok problem olmadığını gösteriyor. Bu konuyla ilgili bir çok araştırma, denenmiş durum var. Webmaster tools ile soft error sayfalarını görebilirsiniz. Custom bir 404 hata sayfası ile ürünün neden kalmadığını, ne zaman geleceğini veya alternatif ürün hakkında bilgi verin. Bu yöntem sıkça kullanılan fakat çok verimli olmayan bir yöntemdir. Çünkü müşterinizi gereksiz bir sayfa sunup, onun uyarı mesajını okumasına neden oluyorsunuz. Sevdiğiniz bir ayakkabı modelini almak için geldiğinizde bu ürün kalmamıştır ama bakın bunlar var deniyor. Hem etik olarak hem kullanıcı deneyimi için rahatsız edici.

Yönlendirme (301 redirection) kullanarak e-ticaret müşterilerini koruyun

Sayfada ürün kalmadığını belirten bir mesaj ile en alaklı sayfaya müşterilerinizi yönlendirin. Bu yöntem, en sağlıklısı ve verimlisi aslında. Bu tip konularda otomatik, yapay zeka ile çalışan çözümlerden uzak durmakta fayda var. Önreğin hepsiburada olarak artık iPhone satmamaya karar verdiniz. Bu sayfaya inen kişileri otomatik olarak bir üst kategori yerine, akıllı telefon veya en iyi ikinci ihtimal olan, Samsung cep telefonu modellerinin olduğu sayfaya indirmek doğru olacaktır. Fakat hem kullancı bunu istemiyor olabilir hem sizin “doğru” düşündüğünüz çözüm zararlı olabilir. Müşterilerin marka sadakati olduğunu unutmamak lazım. iPhone için en iyi alternatif Samsung olmayabilir. Şahin sucuk için dulkadiroğulları bile doğru sucuk seçimi olmayabilir. Her müşterinin marka hassasiyeti, bağlılığı bir olmayabilir. Bırakın kararı müşteri versin, siz yeter ki esnek çözüm üretin.

Sonuç olarak en iyi çözüm, eticaret ürün sayfası silinmişse 301 redirection kullanmak. Bir üst kategori mantıklı olabilir. Benzer ürünleri listeyebilirsiniz. Bunu yaparken, ziyaretçinin sayfaya indikten sonra otomatik olarak ilgili sayfaya yönlendirildiğine emin olun. *5 saniye sonra yönlendirileceksiniz* gibi çözümler (yönlendirirken ürünün neden kalmadığı, ne zaman geleceği bilgisi verilirse çok daha iyi olur) anlamlı.

 

 

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *