GitHub Nedir? Nasıl Kullanılır?

GitHub Nedir?

GitHub, kod barındırma platformudur. Farklı versiyonları, yazılımcıların birlikte çalışabileceğiniz projeleri GitHub üstünden yönetmesini sağlar. Bulut teknolojisi, Google Drive gibi mekan bağımsız bir ortamdan çalışılmasını sağlıyor.

Git teknolojisi nedir?

Açık kodlu versiyon kontrol sisteminin adı. Daha basit bir anlatım ile: Google Drive’da sheets’e neden ihtiyaç varsa “Git” aynı temel ihtiyaçtan ortaya çıkıyor. Yazılımcılar aynı anda, paralel olarak, aynı proje üstünde çalışabilir. Yine bir yazılımcı farklı cihazlardan (evde-işte) aynı projede çalışabilir. Bizim Benzinlitre’de mobil akaryakıt uygulaması ile malum teknik ekip ile çalışırken, yazılımcı arkadaşlar “hoca” statüsünde olduğundan…. Ben yazdığım kodu onlara review’a gönderiyorum. Aslında code review, usta-çırak ilişkisi için de anlamlı bir araç..

GitHub Benzeri Siteler

GitHub bu git teknolojisine ev sahipliği yapan bir girişim. En büyük rakibi şüphesiz: Bitbucket. Sonrasında, Gitlab, Google Project Hosting, Gitorious, ChiliProject, SourceForge.

Git repository veya Repo Nedir?

Repository Türkçe anlamı, özellikle doğal kaynağın yeri, önemli tedariğin bulunduğu yer demek. Bir git reposunda, commit edilen obje setleri, bu objelere referans headler bulunuyor.

Kodlar halka açık mı gizli mi?

Bitbucket, Github gibi büyük firmalar dahil “gizli repo” yapmanızı ücretsiz olarak sağlıyor.

 

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *