Google Mountain View Ofisi

English version is available at Turkish online marketing blog

Google Mountain View ofisi, diğer bilinen adıyla GooglePlex. Sürekli öğrenim, deneyim kazandıran, kocaman bir alana kurulu, bisikletleri, alternatif yaşama stili yüzünden bazıları da Google Kampüs diyor…

Los Angeles’dan San Francisco’ya yaklaşık 7 saatte ulaşıyoruz. Google’ın merkez ofisini, bu kocaman alana kurulu kampüsü ziyaret ettik. İzlenimlerimi ve faydalı olacağını düşündüğüm bazı bilgileri bir araya getirdim.

Google Silikon Vadisi Ofisi

Google Silikon Vadisi turu için Birkan İçaçan bize eşlik etti. 4 yılı aşan Google deneyimi ve içerden gözlemlerini paylaştı. Birkan, teknik ürün yönetimi üzerine çalışıyor. Google Apps, ürün kullanımının arttırılması yönünde çalışmalarda bulunuyor.

İlk olarak söylemek istediğim şey Google Kampüs gerçekten çok büyük. Yani beklediğimden oldukça büyük bir alana kurulu, öyle uzun bina filan yok.Kapladığı alan bakımından çok geniş bir alanda. Binaların komplex yapısı itibariyle GooglePlex adı verilmiş. Google İrlanda Ofisi‘ni gördüyseniz burası kıyaslanamayacak derece de büyük bir yer. Google’ın en büyük ofisi Mountain View. İkinci en büyük ise Google New York Ofisi. Toplam alanı 270 bin metrekare. Büyüklüğünü anlayabilmeniz için: Yeni cumhurbaşkanlığı Aksaray, 300 bin metrekare alana kurulu.

Google San Francisco ofisinin bulunduğu bu alanda daha önce Silicon Graphics bulunuyordu. Devre elektronik dizaynı, anakart vs gibi ürünler çıkartıyor firma fakat değişen piyasa koşulları firmanın batmasına yol açıyor. 2004 yılında inşa edilen Googleplex içinde büyük bir park barındırıyor (Charleston Park). Park, 20 bin metrekare  :).

Google bisikletleri oldukça meşhur biliyorsunuz. Bir çok teknolojisi firması ofisinde ‘Google’ havası yaratmak için bu bisikletleri ofisini süslemek için kullanıyor. Birkan, bunun dekorasyon değil aslında bir gereklilik olduğunu söylüyor. Binalar arası mesafeler oldukça uzun ve toplantı ihtiyaçlarında ciddi bir zaman kaybı olacağını gözlemleyebiliyorsunuz. Google bisikleti aslında binalar arasında ulaşım için bir çözüm aracı ve Googleplex içine her bina önünde, çimlerin üzerinde bisiklet bulmanız mümkün.

Google’da bulunan 9 binanın çatı katında güneş panelleri bulunuyor. 2 megawatt elektrik üretebilecek kapasitesi var. Sürekli artan yenilebilir enerji yatırımı ile Google, bu alanda tükettiği enerjinin 3’de birini kendi üretiyor.

google silikon vadisi ofisi bahce

GooglePlex Kampüs İmkanları

GooglePlex, Google’ın merkez ofisi olması itibariyle ana kararların alındığı, ürün geliştirme, mühendislik ve aklınıza gelebilecek bilumum teknoloji bazlı işlerin merkezi durumunda. O yüzden biraz daha sessiz ve sıkıcı. Örneğin, Los Angeles Google ofisi Venice Beach’de, surf tahtalarının bulunduğu, süper terası ile inanılmaz eğlenceli bir ortama sahip. Burada çalışan profilinin etkisi büyük. Google Dublin ofisi ve İstanbul’da eğlenceli çünkü ekipler destek ve müşteri tarafı ile uğraşıyor. Benim şahsi düşüncem tabii. Aynı zamanda San Francisco ofis daha eski, bahsi geçen ofislere göre. Tüm bunların yanında Google standartlarının doruğa çıktı bir yer.

Piyano, ücretsiz çamaşır makinaları, 2 küçük havuz, kumsal voleybolu için alan, 18 kafetarya, vegan dahil olmak üzere geniş menü seçeneği. Uzaya ilk fırlatılan mekiğin kopya maketi ve bir dinazor iskeleti bulunuyor. Visitor Center Beta, adı verilen ziyaretçi merkezinde turistik amaçlı bir kısım bulunuyor. Gelişime açık olduğu için fiziki yapıya ‘beta’ göndermesi yapılan bu kısımda çok ilginç birşey bulunmuyor aslında. Uyku koltukları, Google Maps geniş açı ekran gibi ürünler bu kısımda.

Google’da Yaşam

Birkan’ı yakalamışken soruyorum, Dublin sonrası San Francisco tecrübesini.

California havasını sevmiş, Dublin’e göre bol güneşli görüyor. Google çalışanlarının çoğu, Mountain View’da oturuyor. Bu yüzden inanılmaz yüksek kiralar ödeniyor. 2+1 ortalama bir dairenin aylık kirası 4500 dolar. Hollywood’da aynı stüdyo daire yarı yarıya daha ucuz.

Google çalışanları için servis varmış. Servis içinde tuvalet, internet gibi imkanları var. Birkan, takım otobüslerine benzetiyor. Mountain View, Googleplex arası 1.5 saat sürüyor ve her sabah 7.30 da yola çıkıyor. Burada çalışmak ayrı haz ve deneyim onu her nefeste hissediyorsunuz. Google Glass dahil olmak üzere teknoloji fikirlerinin sürekli üretildiği, algoritma güncelleme toplantılarının yapıldığı bir firmanın kalbinde çalışıyorsunuz. Merak edenleriniz için Google San Francisco iş ilanlarına aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz. Hem Birkan ile konuşmam hem gözlemlerime dayanarak sadece Google için değil San Francisco iş piyasası yüksek rekabetli, çok iyi eğitim profiline sahip, akıllı profesyonellerden oluşuyor. İş bulmak göründüğü kadar kolay değil. Ama gururumuz 70 in üstünde Türk vatandaşı Google merkez ofisinde çalışıyor.

 https://www.google.com/about/careers/locations/mountain-view/

 

sonradan gelen edit:

Türkiye’de Google merkez ofisi, San Francisco ofisi diye bilindiği için yazı başlığı bu şekilde. Aslında bu yazıda anlatılan headquarter MountainView ofisi, SF ofisi ise şehir merkezinde ufak bir ofis.

 

Loading Facebook Comments ...

One Reply to “Google Mountain View Ofisi”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *