İnternet Reklamcılığı

Geleneksel Reklam vs Dijital Pazarlama

¨Geleneksel Reklam oyunu kaybetmiştir¨. Bundan dört yıl önce tam olarak böyle düşünüyordum. Geldiğimiz noktada ise geleneksel medya ve reklamcılık kendini dijitalize etti, şeffaflaştı ve oyunun kuralları taraflardan değil, birlikte değişir oldu. Entegre reklamcılık ile tüm medya kanalları birbiri ile konuşur, hepsini kıyaslayabilir, ölçebilir hale getirmeye çalışıyoruz. Yeni dünya düzeninde tüketici üzerinde zorlama yok, ürün üzerinde abartı yok, bilgi üzerinde manipüle yok. Bilgiye ulaşmak kolay, rekabet yoğun ve tüketici sınırsız opsiyon arasında kendi kararını kendi veriyor.

İnternet reklamcılığı, bu noktada hedef kitleye ulaşmanızın en kolay yolu. Özellikle arama motoru reklamcılığı: Sizi arayan, sizin ürün veya hizmetiniz ile ilgilenen kitleye ulaşmanızı sağlar.
Reklamınız kaç kişi tarafından görülmüş? Ne zaman görülmüş? Kim görmüş, hangi şehirden, ülkeden?
Facebook eski zamanlarda olsaydı
İnternet reklamcılığının uygulamaları, sonuçları detaylı olarak analiz edilebilir ve daha güvenilirdir.
Örneğin bir TV reklamı verdiğinizi varsayalım: Kim görmüş? ne tepki vermişdönüşümü ne olmuş göremezsiniz. Siz maç arasında reklam verdiniz ama o sırada canlı yayında önemli bir şey oldu.
Günlük açık hava reklamı verdiniz, yağmur yağdı %40 daha az kişi tarafından görüntülendi. Olmaz demeyin :). Bir çok işletme hava durumundan tutun, en sevilen dizinin hangi gün olduğuna kadar farklı parametreleri değerlendirip işletmeleri için uygun karar mekanizmaları geliştiriyor. Eğer siz bunların etkisine inanmıyor, buna uygun davranmıyorsanız henüz bu çağ da değilsiniz.
Yotube eski zamanlarda olsaydı muhtemel reklamı

Öte yandan, internet reklamcılığında sonucun satış ile sonlanıp sonlanmadığını takip edebilirsiniz. Reklam kaç kişiye gösterilmiş, kaçı tıklamış, hangi reklam metinini sevmişler, hangi görsel içerik  daha etkili olmuş birebir, interaktif bir süreçte görebilirsiniz. Süreçteki sorunları tespit edip buna uygun kararları en doğru şekilde almanızı sağlar.

Türk Havayolları Geleneksel Reklamı
Herşeyden önce reklama ayırdığınız bütçenin geri dönüşümünü görmek çok önemlidir. 1000 TL reklam bütçesinin karşılığında “X TL” satış yaptım, “Y TL” kar ettim diyebilirsiniz. İnternet reklamcılığını geleneksel reklam yöntemlerinden ayıran en büyük özelliktir.

 

Loading Facebook Comments ...

One Reply to “İnternet Reklamcılığı”

  1. Merhaba Görkem Bey,

    http://www.onlineturkishacademy.com web sitesi ile yabancılara türkçe öğreten bir ürünün pazarlamasını yapmak isityorum. Ürünü mükemmel bir şekilde hazırladık, ancak adwors vs gibi reklam alanlarını çok iyi kullanamadığımdan dolayı iyi bir satış girafiği yakalayamıyorum.

    Bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz, birlikte çalışabilirmiyiz..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *