Markafoni SEO Kurgusu

Markafoni SEO Tüyoları

Markafoni SEO kurgusunu on-site uygulanan bazı teknikleri inceleyerek değerlendireceğiz. Her SEO inceleme yazısında olduğu gibi faktörlerin çok fazla olduğunu, buradaki stratejilerin yalın olarak uygulanması sizin kendi işletmeniz için anlamlı olmayacağının altını çizmek isterim. Markafoni bildiğiniz gibi özel alışveriş sitesi ve SEO trafiğinde pay almak için mevcut dinamik yapısı ile belli stratejiler gerçekleştirmiş. Özel alışveriş siteleri, fırsat sitelerinin doğası gereği stok durumları değişken. Dolayısıyla sayfa yapıları değişken oluyor ve bu tip sitelerde on-site seo faaliyetleri oldukça zor oluyor.

Markalar ve Kategoriler

Footer ve header linklerinin önceliklendirilmesi hala tartışılan bir konu. Fakat özellikle alakalı düzeyi yüksek footer linklerinin anlamlı olduğunu test ediyoruz. Markafoni anasayfasına geldiğinizde, en alt kısımda kategoriler ve markalar kısmını göze çarpıyor. Bu kısıma ulaşmak için bir çok kampanyayı alt alta dizen sayfa düzeninden kurtulup zar zor geliyoruz. Bu yapı aslında SEO negatif. Alt kısımda tıklanmayan linkler, ağır yüklenen bir sayfa (scroll down edince yüklenmesine rağmen)… Bizim ilgilendiğimiz alan markalar ve kategorilerde yer alan linklerin A’dan Z’ye olmaması. Bunun sebebi, Markafoni SEO stratejisi yoğun olarak ayakkabı, elbise ve çanta kategorilerine yoğunlaşması. Öte taraftan, Park Bravo, Twigy ve Hotiç markalarını özellikle hedeflemesi.

markafoni seo incelemesi
İlginizi çekebilecek kategoriler veya markalar dışında footer da markalar ve kategoriler ayrıca linklenmiş. Bu linkler tüm markalar veya tüm kategorilere ulaşmanızı sağlayan index sayfalara ulaştırıyor sizi.

Bu tip bir liste oluştururken ne gibi faktörleri göz önüne almanız gerekiyor, kısaca düşünelim. Neden ayakkabı, elbise ve çanta Markafoni SEO çalışması için önemlidir.

  • En fazla aranan kategori grupları
  • En fazla satış gerçekleşen ürün grupları
  • Kar marjı en yüksek grup
  • Stok durumu en fazla olan grup

gibi farklı sebeplerden dolayı önceliklendiriliyor olabilir. Siz kendi yapınızı inşa ederken bu fikir ile yola çıkmanızda fayda var.

Kategoriler için SEO dostu çalışmalar

Markafoni SEO kurgusu, WordPress tabanlı sitelerin sıklıkla kullandığı ¨category seo text¨ yöntemini benimsiyor. ASOS’un bir zamanlar uyguladığı kategoriler için en az 300 kelime  kuralının dışına çıkmış, uygulamıyor. Bunun temel sebebi bu tip kuralların büyük firmalar için önemli olmaması. Markafoni gibi yüksek ziyaretçi sayısına sahip firmaların bu tip ¨SEO kurallarına¨ uymaması Google tarafından önemsenmiyor. Domain authority, hakkında çıkan onca haber, backlink sayıları, direk sayfaya girişler ve brand anahtar kelimeleri sizi bu tip genel geçerliliği olan SEO kurallarında esnek olmaya itiyor. Amazon bunun iyi bir global seo örneği.

kategoriler seo calismasi

Her kategori sayfası (Ayakkabı, elbise gibi) kısa açıklama yazıları (seo category content) içeriyor. Bu yazılar oluşturulurken Markafoni pazarlama stratejisi belli tüyoları bize veriyor. SEO kategori içerik yazısı, 6 defa ayakkabı kelimesi içeriyor. Başlık içerisinde ayakkabı geçirmek, en az 3 kelime öbeğini (kadın ayakkabı, erkek ayakkabı, çocuk ayakkabı) internal link (site içi linkleme) yaparak Google bot alaka düzeyini manipüle etme taktiği benimsenmiş. SEO uzmanları bu yapıyı çok spammer ve arama motoruna göre uyarlanmış bulabilir. Benim hoşuma giden bir nokta bu yapının hiyerarşik düzene göre gitmesi. Burada kullanıcı dostu bir yöntem izlenmiş. Ayakkabı kategorisi üst şemsiye olmak üzere kadın, erkek ve çocuk olarak alt şemsiyelere gidebiliyorsunuz. Bunun yerine şu tip bir model benimsenebilirdi. Ayakkabı modelleri, ayakkabı 2015, ayakkabı fiyatları. O yüzden Markafoni internal SEO link yaparken hem SEO dostu hem kullanıcı dostu bir strateji benimsemiş denilebilir.Hedeflenen anahtar kelimenin bold kullanım (ayakkabı şeklinde) ile belirtilmesi, böylelikle botların önem algoritmasını manipüle etme durumu var yine. Sol tarafta ise kategoriler için görsel kullanımı olduğunu görüyoruz.

 

Her kategori en az bir görsel içeriyor. Markafoni genellikle kreatif konularda banner, video oluşturma konusunda oldukça yaratıcı, ilgi çekici işler yapıyor. Fakat bu kategorilerde bulunan görsellerin SEO amaçlı koyulduğu izlenimi veriyor. ¨Beni satın al¨mesajını veremiyor görseller. İçerik yazısı da reklam metini gibi..(bknz: Alışverişte hız kesmeyin; aradığınız ayakkabı Markafoni’de! Lider moda markalarının şık ve rahat yeni sezon ayakkabı indirimleri sizleri bekliyor) . Kendi sitesinde değil de başka bir sitede olsanız aynen bu tip bir reklam mesajı görebilirdiniz. Bu mesajlardan anlıyoruz ki bu çalışmaların tamamı Markafoni SEO stratejisi için oluşturulmuş, botlara uygun güncellemeler.

Markafoni SEO Kategori İçerik Sayfası Stratejisi

Kısa kısa özetlemek gerekirse,

En az üç internal link kullanımı,

Kategori isminin sıklıkla kullanımı, tekrar eden anahtar kelime stratejisi

Kategori isminin font type da farklılaşması (bold, italic vs)

Her kategori sayfası SEO image içermesi bunların alt img bilgilerinin girilmesi.

Markafoni Blog, SEO çalışması

Aşağıdaki görselden göreceğiniz üzere Markafoni blog sayfasında oluşan içerikler hedeflenen kelimelere göre şekilleniyor. Kategori içerik sayfasında kaçınılan davranış, blog sayfalarında kendini gösteriyor. Ayakkabı modelleri, 2015 kış modelleri gibi sık aranan anahtar kelimeler artık burada, markafoni marka veya kategori sayfalarına yönlendirilmek üzere inşa edilmiş durumda. Blog içeriğinde yer alan başlık kullanımları, post isimleri ise yine arama trendleri davranışına göre şekillendirilmiş. WordPress tabanlı blog kuran Markafoni, sosyal medya entegrasyonu da yaparak SEO checklist’i tamamlamış.

markafoni blog seo

 

Loading Facebook Comments ...

One Reply to “Markafoni SEO Kurgusu”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *