Offline müşteriye retargeting yapmak

Product XML optimizasyonu, “Criteo mu daha iyi”, “Google Dynamic Retargeting daha ucuza mı mal oluyor” gibi tartışmalarınız bittiyse, yeni nesil reklamcılık ile tanışabilirsiniz. Offline Retargeting.  Teknosa Mecidiyeköy mağazasından ayrılan müşterisini online da yakalayabilir, Vakko Bağdat caddesi şubede damatlık bakan müşterisine online’da indirim yapabilir.

Gerçek Dünya için Retargeting

Bilinen retargeting teknolojisi online da, almadığınız bir ürün sonrasında servis sağlayıcı sizi “cookie” ile takip edebiliyordu. Fiziki bir mağaza için retargeting yapmak ise biraz farklı. Cookie takibi yerine, WiFi takibi ile çözüm sunuluyor. Tekniğini basitçe anlatmak gerekirse, akıllı telefonunuza ait tekil bir ID numarası var. IDFA (Apple iOS için) veya MAC address (Android).  Mobil reklamcılığı ağı bu tekil numara tanımlayıcıyı kullanarak size terk ettiğiniz mağazada bulunan ürünü size tekrar pazarlayabiliyor.  Loyalty kartların kullanımı yaygın olan süpermarketler ve cafe işletmecileri için ise senaryolar sınırsız olabilir.

Telefonunuzda haber okurken veya Facebook newsfeed üzerinde gezenirken ilgili mağazanın reklamlarına maruz kalabilirsiniz.

WiFi tracking konusu Türkiye için çok yeni. Mekanınız müşterilere ücretsiz WiFi sağlıyorsa, aslında bunu bir fırsata çevirip iyi bir CRM oluşturabilirsiniz.  Özellikle fiziksel mağazası bulunan firmalar frekans artışı, satın almaya yöneltme stratejilerine katkı da bulunabilirler.

WiFi Tracking ile Reklamcılık

Fransız firma, Fidzup bu modelin kullanılması konusunda hizmet veren firmalardan birisi. Offline da (fiziki olarak) bir mağazanız olmasa bile,  herhangi kapalı alan faaliyetinde bu özelliği kullanabilirsiniz. Hayvan Hakları yürüşü için WiFi sağlayıp, daha sonra petshop firmanıza yönlendirebilir, RocknCoke için WiFi sağlayıp gençlere yönelik ürünlerinizi sonrasında pazarlayabilirsiniz gibi. Çok etik olmadı mı 🙂 Mağazadan bağımsız düşünmekte fayda var.  Moda günleri için wifi sponsoru olun, moda sitenizde kullanmak üzere hedef kitle yaratın. Cemaatseniz, camiye,  özel üniversite iseniz liseye, süpermarketseniz çevre apartmanlara ücretsiz wifi sağlayın.