Ramazan ve Şeker Bayramı için E-ticaret Aktiviteleri

Ramazan dönemi için dijital pazarlama stratejisi belirlidir: Satışlar yavaşlayacak, pazarlama bütçesini kısalım. Criteo’nun Ramazan Dönemi için hazırladığı veriler ile bazı bilindik öngörülere yenileri ekleniyor.

criteo-ramazan-infografi-online-pazarlama-2016-tr

Ramazan Bayramı Öncesi E-ticaret Satışlarında Artış

Ramazana girmeden önce “hazırlık” niteliğinde satışlar oluyor. E-ticaret perakende satışlarında %28 oranında artış yaşanıyor. Yine aynı dönemde turizm sektörünü canlandıran %30 luk bir artış var. Bu noktada Ramazan Bayramı’nda tatile çıkacak kişilerin online satışları tatil paketleri ve uçak biletleri ile etkilediğini varsayıyoruz.

O zaman,Ramazan ayı döneminde eğer bütçe kısmayı düşünüyorsanız, bu kısalacak bütçenin Ramazan ayı başlamadan 2 hafta önce harcayabilirsiniz. Çünkü rakamlar şunu söylüyor, Ramazan Ayı döneminde satışlar düşüyor fakat iki hafta öncesinde ortalamanın üstünde bir artış var. Bu artış pastasından payınızı almak için bütçenizi arttırmanız mantıklı. Peki bu bütçe artışı ne kadar olmalı? Satışların artışı kadar örneğin perakende için %28 artış bekliyorsak bütçeyi bu doğrultuda arttırabiliriz. Aynı şekilde Ramazan döneminde %28 bütçeyi indirebilirsiniz belki?

Oruç ve Mobil Kullanımı İlişkisi

Türkiye’de e-ticaret mobil satışların payı, Ramazan ilk haftadan itibaren yükselen bir tren içinde. Açlık, oruç olma durumu ile mobil etkileşimi pozitif korelasyon içerisinde. Mobil bütçelerinizde, Ramazan ayı boyunca daha bonkör davranabileceğiniz bir alan var. Ramazan Bayramı’nda yapılan ev ziyaretlerinden sıkılan gençler mi, oruçlu olmanın verdiği akıllı telefon ile haşır neşir olması olasılığı mı siz tahmin edin. Bu infografinin kısa özeti

1- Ramazan ayı e-ticaret bütçelerinde mobil tarafa olduğundan daha fazla pay ayırıyor olmanız,

2- Ramazan ayı öncesi, ay içi ve Ramazan Bayramı bütçelerinde farklılaşmaya gitmenizde fayda olduğunu söylüyor.

Raporun tamamı için:

 

http://www.criteo.com/media/4285/criteo-ramadan-infographic-2016-tr.pdf

 

 

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *