Retargeting Nedir? Başarılı Retargeting Araçları

Retargeting Hakkında

Ağırlıkla remarketing (tekrar pazarlama) olarak bilinir. Online reklamcılıkta bir çeşit hedefli reklamcılık yöntemi. Bir siteye ziyaret gerçekleştiren ve sizin hedefiniz doğrultusunda davranış göstermeyen (satın alma, üyelik vs gibi) ziyaretçilerin siteden ayrıldıktan sonra tekrar hedeflenmesini sağlar. Bu yöntem, display network üzerinden yapılır. Search üzerinden yapılan yöntem de vardır (bknz AdWords) ama bu yazıda display ağ da retargeting araçları üzerinden gideceğiz

CRITEO Nedir?

2012 yılının başında Türkiye’ye giriş yapan firma, çok kısa zamanda büyük firmalar ile anlaşma yaparak Türkiye’de en hızlı büyüyen ve en fazla müşterisi olan retargeting (tekrar-hedefleme) firması oldu. Global de Expedia, Zappos ve Shoes.com gibi firmalar ile çalışan Criteo ülkemizde ise  ÇiçekSepeti, Evmanya, Bonprix ve Evidea gibi firmalar ile çalışıyor. Son zamanlarda Criteo çılgınlığı yaşanıyor esasında. Retargeting, Criteo ile eşleşmiş durumda. Türk ekibinin hem satış hem operasyonel desteği, kurulum ve destek süreçlerini kolaylaştırıyor. Muhtemelen en büyük etki bundan kaynaklanıyor.

Neden Criteo Tercih Ediliyor?

AdWords Remarketing kampanyalarında henüz istenilen noktaya gelemeyen firmalar için kolay kullanım sağlıyor. Her kategori veya ürün için banner hazırlamak oldukça maliyetli bir durum. Criteo, FTP sistemi ile veya xml feed sayesinde ürünlerinizin dinamik olarak bannerlarını hazırlıyor. Örneğin, Çiçek ürünlerini gezen bir kişiye (kırmızı gül, mavi gül gibi) siteden ayrıldıktan sonra kırmızı gül ve mavi gül bannerları gösteriliyor. Fiyatları ve call to action butonu ile customized, kişiye özel reklamlara maruz kalıyor ziyaretçi. Bunun şöyle bir artısı oluyor. Kullanıcılar gezdikleri bir çok sitede bannerlara maruz kaldığından, siteye olan güvenleri artıyor (eğer siteden daha önce alışveriş yapmamışsa veya ödeme yapacak kadar güvenmiyorsa) şirketin büyük çapta bir reklam yaptığını düşünüyor. İyi bir reklam bütçesi olan firmayı güvenilir olarak konumlandırıyor. Ayrıca, notification görevi gören bannerlar kullanıcılara sürekli olarak ilgilendiği ürünleri hatırlatıyor. Her remarketing kampanyası gibi dönüşleri oldukça yüksek oluyor. Criteo’nun optimizasyonu, kategori bazlı olarak yapılabiliyor. Böylece kar marjı yüksek veya hedeflenen ürünlerin gösterimini  kolayca ayarlayabiliyorsunuz.

Sociomantic Nedir?

Criteo’nun en büyük rakibi olan Sociomantic, yine Türkçe bilen ekibi ile Türkiye’de faaliyetlerine devam ediyor. Benzer özelliklere sahip olsa da, kontrol panelinde yapabilirlik düzeyiniz Criteo’ya oranla daha düşük. Bazı firmalar Criteo e Sociomantic’i aynı anda kullanmayı tercih ediyor. Örneğin, Gittigidiyor hem Criteo hemde Sociomantic’i aynı anda çalıştırarak performansı deneyebiliyor. Bu aslında sıkıntılı bir süreç hem kendi kendine rakip olmadan dolayı, cpc oranlarını arttırıyor hemde düzgün serve edilmediği için reklam performansları yanıltıcı olabiliyor.

Retargeting Araçlarının Dezavantajları

Retargeting firmalarının en büyük dezavantajlarından kontrol seviyelerinin düşük olması.

Örnek vermek gerekirse: IP exclude yapamıyorsunuz, Frequency Capping özelliğini kullanamıyorsunuz,

Genellikle Google Placements kullanıyor olmaları ve kendilerine ait network bulunmaması,

Google Display Network de daha ucuza mal edebileceğiniz reklamları daha maliyetli sunmaları,

Banner tasarımına limitli müdahale.

Retargeting Banner Örnekleri

Cicek Sepeti Criteo Banner GörseliCicek Sepeti Criteo Banner GörseliCriteo Bonprix Banner Görseli

Retargeting araçlarının kullanımına yönelik ileri düzey optimizasyonları yine gelecek dönemde paylaşıyor olacağım.

Loading Facebook Comments ...

One Reply to “Retargeting Nedir? Başarılı Retargeting Araçları”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *