Rocket Internet Türkiye

Sektörün Alman asıllı hızlı çocuğu Rocket Internet GMBH, son dönemde en fazla konuşulan, merak edilen bir yerde duruyor. Yapısı, tarzı ve stratejileri itibariyle çok fazla sayıda düşman kazandığı için, rakiplerin negatif pr aktiviteleri oluyor. Bu yazıyı okumadan önce mutlaka “malum” çevrelerin advertorial blog yazılarını okumuş olacağınızı tahmin ediyorum. Dışarıda olmasına rağmen, Rocket Internet Hakkında çok şey bildiğini söyleyen kişilerin yazılarını okuduysanız artık “içeriden” birisinden bilgi almanızda fayda var.

Rocket Internet TurkiyeRocket Internet Türkiye, gayet eğlenceli ofis ortamı ve deneyimli iş profesyonellerini bir araya getirmiş, sektörün önemli bir dinamiği ve değeri. “Başkalarının çalışanlarına sulanıyor” hayatta az rastlanır bir bakış açısı… Yeni kurulmakta olan bir şirketin, deneyimli kişilere iş teklif etmesi ne kadar normal esasında. Kendileri içinde aynı şeyi söylüyorlar mı acaba, bu hafta kimin çalışanına sulansak? İnsan Kaynakları departmanın görevini “sulanma” olarak nitelendirmek ayrıca ilginç. Öte yandan, insanları işe alıp 3-4 ay sonra işten çıkartırsanız, belli bir noktadan sonra kimseyi işe alamazsınız. Rocket Internet, Türkiye’de faaliyetlerine başlayalı bir yılı geçti. 150 kişilik bir işten çıkarma hiç yaşanmamış. En azından öyle söyleniyor. “Gizli belge” açıklayan aynı blog sitesi, 150 kişinin ismini ve pozisyonu açıklayamıyor. Korkutmak ile yetiniyor. Stajyer fısıldamasıyla gizli belge çıkartıyor. Aslında yazıda kullanılan dile biraz yoğunlaşırsanız psikolojiyi daha net anlarsınız. Rocket Internet’in Türkiye Operasyonu. Operasyon nedir abi? Gizli bir örgütün çalışmalarını ifşa ediyormuş, belge 1..belge 2… “Kloncu” sıfatı yine benzer psikolojinin etkisi. Başarılı projelerin benzerlerini üretmek, klonculuk mu? Kopyacı mı? . O zaman her üretim tesisi bir kloncu, her McDonalds, Zara ve franchise firmalara kloncuuuuu diyelim. Türkiye’de faaliyet gösterip, aynı siteleri yurt dışında kuran bir çok yatırımcı da bu kapsamda kloncular.

Neyse komplo teorileri bir tarafa. Çeşitli yerlerde işe alım ilanlarını göreceğiniz Rocket Internet MENA sadece Türkiye değil Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde yeni projeler ile adından sıkça bahsettireceğinden, bu süreçte negatif PR çalışmaları rakipler tarafından yapılacaktır. Özellikle pazarlama departmanı bazında konuşacak olursak: Yaratıcı, deneyimli ve bilgili insanların sayısı rakiplerin canını sıkacak kadar fazla. İyi bir sinerji ve ekip ruhu var. Bu kadar alaylı, iyi eğitimli insanı barındırmanın bedeli, çamur ve dedikodu ile mümkün oluyor. Tabii her başlangıç firmasının bazı riskleri olduğu, her an herşeyin bambaşka boyuta gelme ihtimali sabit. Şimdi bile en yıkılmaz denilen şirketlerin, çatladığını görebiliyoruz, o yüzden yarın Rocket Internet çekilirse bazı projelerden bunu mantıklı bir şekilde yorumlamakta fayda var. Çalışanlara agresif diyorlar. Örneğin, iş yerinde Cumhur Yastık ile uyuyanları gördüm, yemekte karburga yiyen var, langırtı fırfırlı oynuyorlar. Playstation konsollarını şarj etmeden gidenlere acayip kıl oluyorum. Agresiflik, kimse çalış demeden geç saatlere kadar çalışmaksa evet agresif, hızlı ve özverili ekip arkadaşları var. Madem gizli belgeler havada uçuşuyor, bir gizli belgede ben açıklıyorum: Halı saha maçları çok yakında her hafta yapılacakmış.

**Bu yazıyı boşuna okuduğunu düşünme sakın. Anlatılacak bir şey yok. Çalışanları Linkedin’den bulabilirsin, konuşabilirsin. İş ilanlarında ne tarz insan aradıklarını görebilirsin. Bence, Rocket Internet süper bir sinerjiye sahip. Hangi alanda çalışıyorsan çalış, Alman disiplini ve iş modelini hissetiriyor.. Sürekli yeni ve anlamlı bir öğrenim sürecinin içinde oluyorsun. Türkiye’de bir çok konuda ilk defa uygulanan modelleri yaratan ekiptesin! Ünlü olmanın bedelini de bir şekilde ödüyorsun. Başarılı projeler ile Rocket Internet Turkiye, uzun dönemde adından daha çok söz ettirecek.

*Hey sen rakip firma çalışanı. Rocket çalışanları mutsuz. Conversionlar düşüyor. Mutlumusunuz? Şaka lan şaka, hepimiz acayip mutluyuz. Conversion tavan..

sonradan gelen edit: Rocket Gmbh Türkiye Kapandı

Avrupa bölgesinde yaşanan kriz, yatırımcıların bir çok alanda çekilmesini en son şirketimiz Rocket Internet Turkey GmbH de yaşattı. Şirket, Türkiye’den çekildi. Bu yazıyı ısrar ile email atan takipçiler için yazıyorum ve belirtmek istiyorum ki: Türkiye’de çok başarılı head hunting yaparak, en iyi personelini bünyesinde bulunduran firma muhteşem final ile e-ticaret e veda etti ! Başta Ayşenur Güven olmak üzere, tüm çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Aynı ekibin bir başka agresiflik ile başarılı işlere katılması dileğiyle.

Marketing Team Rocket

Prepare for trouble, and make it double
To protect the world from devastation,
To unite all people within our nation,
To denounce the evil of truth and love,
To extend our reach to the stars abo

Rocket Internet Kapandı

Loading Facebook Comments ...

3 Replies to “Rocket Internet Türkiye”

 1. 1haftada 130 kisi atan dev şirket evet, ne müdürler bilgili ne patronlar 0 kafa hepside, dandik şirket kimseye tavsiye etmem ne girin e önerin, kaçın, uzaklaşın, cahil çocuk yuvası

 2. Ne kadar insanı dolandırdıklarını şuradan görebilirsiniz:
  http://www.sikayetvar.com/firma/detay/19127

  Sadece buraya yazabilen, tam 730 kişi ürününü alamamış. Biz de tedarikçi olarak paramızı alamadık. Yurtdışında da bilinmesi için, aynısını İngilizce olarak da ilave etmek istiyorum. Onları rezil etmek gerek…

  Rocket International is a fraud company. They set up “evimister.com” in Turkey and when they closed it, there were 730 people just on this site, claiming they didn’t get their order:
  http://www.sikayetvar.com/firma/detay/19127
  We were supplying to them and couldn’t get our money. Please do not trust them. Some of their web sites are Wimdu, Zanui, Zalando, etc… Check for more: http://www.rocket-internet.de

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *