Romanya’nın Başarılı E-Ticaret Siteleri

Dracula’nın ülkesi Romanya, $10K aşan kişi başına düşen milli gelir seviyesine rağmen e-ticaret piyasası olması gereken büyüklüğün çok gerisinde. 2012 yılının ilk yarısında Romanya’nın eticaret hacmi %38 artarak 109.5 milyon dolar seviyesine ulaştı. Yapılan işlemlerde (transaction bazında) ortalama  57 euro para harcandı. 2011 yılında 62 euro civarındaydı.

Romanya’da Online İşlemler

Romenler, internetten alışveriş yapma ve online ödeme yapma konusunda biraz hassaslar.  Yakın arkadaşlarımın dahil olduğu bir grup  “almadan görmem lazım” düşüncesinde iken, tamamına yakını internetten ödeme yapmanın çok güvenli olmadığı konusunda hem fikir. 2012 yılında Romanya elektronik ödeme modellerini daha güvenilir hale getirdi. Online ödemeler ağırlıkla fatura ödemeleri, tur paketleri, uçak biletleri ve online bağış ödemeleri oldu. Parekende sektörü halen potansiyelini kullanabilir durumda değil. Son dönemde ağırlık kazanan eticaret modellerinden birisi indirim kuponları, groupon klonları popülerlik kazanmaya başladı.

Romcard’ın yayınladığı verilere göre 2011 yılında bir önceki yıla göre Romanya e-ticaret hacmi  %24 büyüdü. Romanya’nın 2011 de 300 milyon euro yarattı. Bu rakam 2005 yılının 10 katı.

 Romanya e-ticaret sitesi emag.ro

Romanya’nın Başarılı İnternet Siteleri

Romanya ile ilgileniyorsanız, ülke uzantısının .ro olduğunu biliyorsunuzdur (örn: google.ro).

Emag.ro Romanya’nın en büyüğü. Amiane tabirle Romanya’nın Hepsiburada’sı. Shopmania, Emag, Altex, Domo, Okazii, Cel, MediaGalaxy başarılı Romen siteleri. Groupon, her ülkede yaptığı klon sitelerinin varlığını Romanya’da da sürdürüyor. Groupon.Ro uzantısı ile ulaşılabilen site üzerinden şu anda 12 farklı şehirde fırsatları yakalayabiliyorsunuz. Başlıca diğer indirim siteleri:

www.zumzi.ro

http://www.kuponiada.ro

www.fundeal.ro

www.fungroup.ro

Romanya’nın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi TAROM’un internet sitesinden havayolu bilet satışı yapılabiliyor ve firmanın ciddi bir geliri internet üzerinden yaptığı satışlardan geliyor.

Romanya’nın sinema ve konser bileti satan (Türkiye’nin biletix’i) ise Eventim.ro .

Romanya’nın diğer büyük e-ticaret siteleri ise:

www.123flori.rowww.azerty.rowww.cel.rowww.comenzipc.ro,www.electrofun.rowww.evomag.rowww.fungift.ro,www.magazinultau.rowww.marketonline.rowww.mediadot.ro,www.pcfun.rowww.pcgarage.rowww.pro.rowww.oktal.ro,www.sevensins.rowww.shopit.rowww.toyfun.ro,www.watchshop.ro.

Romanya E-Ticaret Verileri

Bu yazıya da kaynak oluşturan bazı verileri ve daha detaylı bilgileri aşağıdaki kaynaklardan bulabilirsiniz. Ayrıca, bu yazıyı yazarken destek aldığım arkadaşım Anca Muraru’ya teşekkür ederim.

http://rbd.doingbusiness.ro/en/1/latest-articles/1/652/e-commerce-the-future-of-business-in012

http://www.thepaypers.com/news/e-commerce/romania-e-commerce-market-up-by4-in011-study/7463575

http://www.e-commercefacts.com/news/2012/01/ecommerce-romania/

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *