Türkiye E-Ticaret Rakamları, Pazar Payı Öngörüleri: Akakçe

Türkiye e-ticaret rakamlarını kategori ve ürün bazında her ay Akakçe tarafından email olarak almaya başladım. Bu sayede gerçekten çok başarılı bir ürünü keşfettim: “Akakçe Bilgi Servisi”: Bu servis ile 5 milyon online alışverişçi ve yüzbinlerce ürünü içeren raporlar çıkartabiliyorsunuz. Abone olup kendinize özel rapor ve analizlerden faydalanabilirsiniz. Akakçe 600 den fazla e-ticaret sitesinin ürünlerini listeliyor.

E-ticaret Satıcıları İçin Tüyolar

E-ticaret sektörüne “esnaf”ların hızlıca dahil olduğu gözlemleniyor. Hepsiburada pazaryeri fonksiyonu  ile DoğuBank cep telefonu dükkanlarını nasıl canlandırdığını bizzat esnafın kendisinden dinledim. Buu veriler büyük – küçük  e-satıcılar  için çeşitli faydalar sağlıyor:

eticaret televizyon rakamlari

Örneğin, Televizyon markalarına olan ilgiyi ölçebilmeniz için yandaki gibi bir veri var. Burada verilen data “tıklanma” paylarını gösteriyor, satış DEĞİL ! Akakçe müşteri kitlesinin fiyat hassasiyetli, e-ticaret ilgisi yüksek ve organik trafikten oluştuğunu tahmin etmek zor değil.  Hatta daha ileri gidip erkek egemen, eğitim seviyesi yüksek gibi iddialar yapabiliriz. Kısaca, bu kitleyi ciddiye almak için gerekli özellikler bulunuyor. Çünkü bu kitle “akıllı alışverişci”

Akakçe Bilgi Servisi ile:

  • Fiyatlarınızın ne kadar rekabetçi  olduğunu,
  • TV üreticileri için pazar payı göstergesi niteliğinde,
  • Rakip analizi raporu hazırlanabilir,
  • Satınalma/Kategori yöneticisi için baz alınabilecek fiyat ve adet bilgileri var,
  • Yeni ürün satmak, getirmek için fikir alabileceğiniz veriler bulunuyor, popüler ürünler sekmesinde.

Dönemsel, trend için bir çok öngörü çıkartılabiliyor. Akakçe’den Ahmet Keleş ile konuşuyorum ve belli amaçların özellikle altını çiziyor.

Ne satmayalım sorularına cevap arıyorlar. Kategori ekiplerini buradan aldıkları datalar ile besliyorlar. Kategori ekiplerine Akakçe raporları gidiyor, sunum şeklinde. En popüler televizyonların 3 tanesinde biz yokuz diye raporlar gidiyor. Google AdWords reklamlarında kullanan var. En ucuz olduğu ürünlerin listesini çekip, bunlara verdikleri teklif tutarlarını artırıyorlar. Markalar kategori bazlı e-ticaret pazar paylarına bakıyor. Yine markalar ürünlerinin hangi aralıklarda satıldığına bakıyor.

Ahmet, satıcıların buradaki dataları kullanarak, kendi müşterilerini bilgilendirdiğini de söylüyor. Örneğin, en fazla satış yapılan ütü modellerini websitesinin carousel alanına veya emaillerine ekliyormuş. Çünkü özellikle küçük satıcılar için “tüm dataya” ulaşmak kendi datasına bakarak mümkün olmuyor. Hepsiburada ve N11 gibi devleri bir yana bırakırsak kendi sitesindeki satışların geneli yansıtmadığı bir çoğunluk var.

Akakçe Bilgi Servisi, her ay email yollarken,  bir sonraki ay hangi kategoriler yükselişe geçecek diye rapor sunuyor. Geriye dönük 2-3 senelik datalardan çıkartarak yapıyor bunu.

eticaret verileri akakce

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *