Url Canonical Ne Demek?

Arama motoru algortimalarına meraklı olanlar bilir, duplicated content yani kopya içerik önemli bir sorundur. Google gibi büyük arama motorları, aynı içeriğe sahip  siteleri birbirinden ayırmaya çalışıyor. Neden? Kopya içerik kullanımı engellemek, spam hareketleri Google sıralamasında değerlendirmemek için. Bu bağlamda sizinde siteniz farkında olmadan “kopya içerik” muamelesi görebilir. Google sitenin sıralamasını düşürerek veya indexlemeyerek ceza verebiliyor.

URL Canonical iş bu nokta da yardıma yetişiyor. Merak edenler için Canonical kelime anlamı olarak “helal” , “hak edilmiş” anlamına geliyor. Bu URL Canonical konusu Google dahil olmak üzere Bing ve Yahoo’nun da önemsediği bir konudur.

URL Canonical Nasıl Kullanılır?

Örneğin:

http://www.gorkemunel.com/gorkemunel_kimdir/

http://gorkemunel.com/gorkemunel_kimdir/

http://www.gorkemunel.com/gorkemunel_kimdir.html

http://www.gorkemunel.com/index.php?gorkemunel_kimdir.html

gibi sayfaların tamamı aynı sayfaya çıkıyor. 4 farklı sayfa aynı sayfayı açıyor.

Bu arama motorları için külfettir, bilgi kirliliğidir, aynı zamanda kopya içerik olarak algılanmasına neden olabilir.

O yüzden link verirken şu konu yazıyorsunuz

-link rel=”canonical” href=”http://www.gorkemunel.com/gorkemunel_kimdir

Böylece Arama Motorları, diğer 3 içeriğin bu sayfa ile aynı olduğunu, bunun bir duplicated content olmadığını görmesini sağlar. Sizde olası site sıralaması düşüşüne veya indexlenmeme cezasına çarptırılmamış olursunuz.

 

URL Canonical, SEO açısından önemli bir hadisedir. Son yapılan algoritma güncelemelerinde duplicated content konusuna ayrı bir hassasiyet gösterilmiştir. Webmasterların konu hakkında önlem alması için URL Canonical verimli bir araç.

 

 

gorkemunel

Online Pazarlama Müdürü

Loading Facebook Comments ...

One Comment

  1. Çok faydalı bir bilgi,teşekkürler.Her yerde bu terimle karşılaşıyordum ama bu kadar net ve anlaşılır bir açıklama okumamıştım.Artık ne olduğunu çok daha iyi biliyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *