Not Provided Sonrası, Yeni Nesil SEO 2014

Özellikle yıl sonuna doğru yazmayı planladığım bir konu: en kaba tabiriyle “not provided” verilerinin artması. SEO uzmanlarının bilindik tüm alışkanlıklarını kökten değiştiren yeni bir sürece girdik. Kelime bazlı raporlama, optimizasyon artık eski kadar şeffaf ve açık değil. Kısaca oyunun kuralları değişti. Şimdi konuya yabancı kalanları aydınlatmak ve geçtiğimiz birkaç yılda yaşananları özetlemek için neler oldu birlikte bakalım:

 • Google, 2011 yılında (Mayıs 2010’da ABD’de Beta Testi oldu) SSL encryption özelliğini aktifleştirerek, signed-in olan kullanıcıların bilgilerini “güvenlik” gerekçesi ile kapatmış oldu.
 • 2 yıldan fazla süren çalışmalar sonucunda 2013 yılında, Google aramalarının tamamı SSL yani daha güvenli internete geçmiş oldu.
 • Bunlar olmadan önce ise herşey çok basitti. Tüm kelimeler ulaşılabilirdi. SEO yapmak görece “kolaydı”

Secure Search (Güvenli Arama) Mevzusu

Bu süreç sonunda Google’a herkes kızdı. Özellikle SEO uzmanları.. Google AdWords’den daha fazla para kazanmak için yapıyor, daha sonra para ile satacak, Google Analytics Premium ile görülebiliyor olacak gibi bir çok spekülasyon yapıldı. Hatta, Amerika bazlı tartışmalarda SEO mesleğinin biteceği ve herkesin PPC (paralı kanallar) tarafına kayacağı, rekabete bağlı maliyetlerin çok daha fazla olacağı söylendi. Aslında Google bu konuda – secure search – yalnız başına değil. Internet Explorer, Firefox 14+ ve Safari (mobil)  de arama kelimelerinin size özel kalmasını sağlıyor ve referral datasını maskeliyor.

Kişisel olarak “secure search” konusunu destekliyorum. Daha iyi arama sonuçları için manipülasyon yapan siteleri elemek için önemli bir hamle. SEO uzmanları bireysel keyword bazlı çalışıyorlardı. Şimdi “içerik terim -content term-” bazlı çalışacaklar.

What's Not provided
Böyle giderse 5 Ocak tarihinde Google organik bazlı gelen tüm trafik not provided olacak. İlginçtir böyle bir site bile var: http://www.notprovidedcount.com/

Not Provided Sonrası Ne Kaybettik?

 • SEO kanalına verilen KPI ve bunların hesaplanması,
 • Brand / Non Brand, Long Tail Performance, Generic gibi kelime gruplarının segmentasyonu,
 • Yeni potansiyel kelimelerin tespiti, büyütülmesi (örn: Yeni çıkan bir markanın ziyaretçi potansiyeli)

Yeni Nesil SEO, 2014 Taktikleri

Aslında aklın yolu bir, bu konuyla ilgili çok hızlı bazı çözümler ortaya çıkabiliriz.

 • Landing Page (İniş sayfası) bazında kelime veya breadcrumb analizi.

Örneğin:

Ürün Adı: HTC One S 16 GB

Hepsiburada’nın ürün sayfası linki: http://www.hepsiburada.com/liste/htc-one-s-16-gb/productDetails.aspx?productId=telcephtcones&categoryId=371946

ProductDetails, ürün detay sayfası yani Hepsiburada’nın ürün sayfası. Bu bilgiye sahipseniz çok önemli bir özelliği kullanabiliyorsunuz demektir. Organic Search kaynağı ile bu sayfalara (ProductDetails) inen kişileri filtrelediğiniz zaman aslında, Google’dan o ürünü arayıp sizin linkinize tıklayıp gelenleri filtrelemiş oluyorsunuz. Çünkü biliyoruz ki, ürün arama sayfasına organik gelen ziyaretçiler, muhtemelen HTC hakkında birşeyler aramıştır. Burada önemli bir nokta var, Brand Keywords ile Generic Keywords birbirine karışabilir. Hepsiburada içeren aramalarda yani “hepsiburada HTC one fiyatı” gibi bir arama sorgusu da buraya yönlenebilir.

 • Page Title (Sayfa başlığı) yine landing page gibi size yardımcı olabilecek bir diğer etken. Head Term diye tabir edebileceğimiz başlık terimini keyword gibi kullanabilir filtre yapabilirsiniz.

Yeni SEO Stratejilerinizde Yardımcı Olacak Ücretsiz Ürünler

 • Webmaster Tools – Tıklama Oranları ve Impression için anlamlı (ne kadar potansiyel var)
 • Google Trends – Potansiyel ve yeni kelimelerin tespiti
 • Google AdWords Planner – Competition (Rekabet) kelimelerini görmek için
 • Google AdWords KeyWords report (gerçekleşen impression, clicks verileri)
 • Diğer Arama Motorları – Yandex ve Bing kelime sorguları

Konu hakkında Chris Crum ve Ben Goodsell‘in yazılarını okuyabilirsiniz.