Online Pazarlama Bloğu

E-ticaret Büyüme Stratejileri Yeni Müşteri Kazanımı

August 10, 2016 • ☕️ 2 dk okuma • 🏷 girişimcilik

E-ticaret Büyüme Stratejileri: Yeni Müşteri Kazanımı

E-ticaret büyüme stratejileri, Türkiye’de olgunlaşmış girişimler için ciddi takip ve ölçümleme yapılan bir süreç. Satışları %40 arttıralım gibi bir hedef verildiyse, bunu yapabilmenin yolu mevcut müşterilerinize 1 yerine 2 ürün aldırmak ile olmuyor. Yeni müşteri kazanmak, e-ticaret sitelerinin büyüme stratejisinde en öncelikli hedeftir. (Aslında offline dünyadaki perakende de bunun üzerine kurulu, Telekom şirketlerinin hat geçiş kampanyanları gibi)

Yeni Müşteri Kazanmak

Satışları katlayarak arttıran, hedef kitlenizi büyüten ve alım maliyetlerinize iyi gelecek en temel stratejidir. Her kazandığınız yeni müşterinin marjinal fayda getirisi mevcut müşteriden çok daha değerli olacaktır. Önce yapılması gereken iki şey var:

1- Tanımlamak

2- Ölçümlemek

Yeni Müşteri Tanımı

Yeni Müşteri, daha önce sitenizden hiç alışveriş yapmamış kişilerin satın alma yaparak müşteriniz olması. Bu seçtiğiniz tarihe göre farklılık gösteririr.

Örneğin, 2015 yılında yeni müşterileriniz, 1 Ocak ve 31 Aralık 2015 tarihlerinde ilk defa sitenizden satın alma gerçekleştiren kişileri oluşturur.

Ölçümleme

Toplam Üye Sayısı – Satın Alma Yapmışlar (Mevcut Müşteriler) = Yeni Müşteri Potansiyeli

Örneğin:

1 milyon üyeniz var, 300 bin kişi alışveriş yapmış. Sizin yeni müşteri potansiyeliniz 700 bin kişi. Büyümeyi sağlayacak şey, bu 700 bin kişiyi kazanmak, ürün satabilmek. Öte yandan bir havuz daha var, dışarıda henüz üye olmamış ama başka sitelerden alışveriş yapan kitle.

Yeni müşteri Kazanma Stratejileri

İlk siparişe indirim: Yeni müşterinin fiyat bariyerini aşmak, ilk deneyimini kazanması sağlamak için kolay ve etkili bir yöntem. İlk defa sipariş vereceklere kolaylık sağlayın. Mesela perakende için %20 indirim veya eşdeğeri TL kupon, iyi bir destek ! Reklam kampanyalarınızı hedefe uygun tasarlayın: Affiliate, Retargeting, e-mail kampanyalarınızı değerlendirirken yeni müşteri kazanımını maksimize edecek şekilde kurgulayın, ödeme yapmaya çalışın. Trafik kanallarınızın genel performansına değil, yeni müşteri kazanımı noktasındaki faydalarına bakın. Bütçe planlamasını da yine bu amaca uygun gelecek şekilde planlayın. Referans müşteriler: Mevcut müşterilerinizi arkadaşını getir ! kampanyası ile referans programları oluşturabilirsiniz. Üye olmuş, satın almamışlar: Artık yeni müşteri olmasına ramak kalmış olan grup. Facebook Custom Audiences, e-mail marketing kanalları ile kolayca hedefleyip yeni müşteri yapmalısınız. Bu noktada kupona ihtiyaç duyarsanız, kullanabilirsiniz. App Kullanımı: App üzerinden gerçekleşen satışlara mutlaka teşvik verin. App’i ilk indiren kişiler X TL kupon, indirim yapmaya çalışın. Özel günler, haftasonları, gece satışlarını canlandırmak için APP’i kullanmanız önemli. E-ticaret Yeni Müşteri Kazanımı İle ilgili Terimler First time buyers: İlk defa satın alma yapmışlar.

Frequent Buyers: Şirket tarafından tanımlanmış, rakam olarak belirlenmiş adet ve süre içinde alım yapmış kullanıcılar. Örneğin son 1 ayda en az 5 sipariş verilmesi bir kişiyi sık alım yapan gruba sokabilir.

New Buyer Ratio: Belli süre içerisinde, toplam müşteriler arasında yeni müşteri oranı.

New Buyer Activation Rate: Belirli bir zaman dilimi içinde, üyelerinizin ne kadarını müşteriye çevirebildiğinizi gösterir.