Online Pazarlama Bloğu

İran E-ticaret Ekosistemi

August 10, 2016 • ☕️ 2 dk okuma • 🏷 girişimcilik

App Deeplinking Nedir ? Uygulamalarda Deeplink Neden Gerekli ?

It is also available in English: Inportance of Deeplinking.

Deeplinking (derin linkleme), çok basit olarak tanımlanırsa: Spesifik sayfaların indekslenebilmesi, aranabilmesi, bir içerik parçası olarak ulaşılmasını sağlama olayı. Deeplink ise isim (noun) hali, derin link yani ilgili detaylı olan link sayfası. “Alt sayfalar” olarak düşünebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse

http://www.stiladam.com/category/gomlek/ bir deeplink.

Anasayfa aslında www.stiladam.com. Peki mobil tarafta ne ifade ediyor?

App ve web platformunu ayıran temel konulardan bir tanesi, web tarafında olduğu gibi spesifik protokoller mobil uygulamalarda olmuyor. Örneğin, app içinde bir sayfaya ulaşmak için ekranda belli yerlere dokunmanız (yönlenmeniz gerekir), sayfa derinlikleri görülmez bilinmez. Tam bu noktada ihtiyacımız olan kullanıcının app’i açtığında ilgilendiği en doğru sayfaya gitmesi. Web tarafı için oldukça basit bir talep olan bu durum, app platformu için biraz karışık. Kullanıcıları, bu tip ilgili sayfalara yönlendirebilmeniz için bir deeplinking çalışması yapmanız gerekir.

Verimli bir reklamın temel kriteri “ilgi seviyesi”. Alakalı içerik sunmak app tarafında ancak ve ancak deeplink kullanarak oluyor. Deeplink yaptığınız uygulama ile, kişileri gereksiz yere başka sayfalara indirmiyor, doğru içeriğe en hızlı şekilde indirmiş oluyorsunuz. Bu doğrultuda şu yazıya bir gözgezdirin: App Deeplink Örnekleri

Deeplink kullanmazsanız, kullanıcılara aradığın ürünü, içeriği “kendi başına bul” demiş olursunuz. Ticari bir uygulamadan bahsediyorsak, kullanıcılar app den ayrılma riskini almamalısınız.

Google arama sorgusundan, facebook mesajından, herhangi bir şekilde “URL” linkini mobilden tıkladığında kullanıcıyı app içinde ilgili sayfaya atmanın önemini bu şekilde anlamış olduk.

Genel kültür olması açısından bir konuyu meraklılar için yazmak isterim. “Shetland olayı” diye bilinen iki İskoç haber sitesi arasında hukuk tarihine geçen ilk deeplink anlaşmazlığı 1996 yılında ortaya çıktı. Belki internet ve özgürlük kavramlarını birbirine yakınlaştıracak algı bu hikaye ile oluştu. Davaya konu olan hadise ise The Shetland Times adlı haftalık gazetenin internet sitesinde bulunan bir link, The Shetland News tarafından hyperlink oluşturularak erişilmesi.

Hakim kararında, anasayfanın bypass edilip, direk belirli bir sayfaya yönlendirme yapılmasını internetin gelişen başarısına bağladı. Alt sayfalar, derin sayfalar adına ne derseniz, tüm bakış açışını değiştiren karar sonrası bu tip sayfaların indekslenmesi ve paylaşılabilmesi kolaylaştı ve bu yönde sektör büyüme yaşadı. Eğer deeplinking hukuki olarak aklanmasaydı, Google gibi bir firmanın varlık sebebi hiçbir zaman olmayacaktı.

Google’da yıllar önce benzer bir dava olarak belli görselleri, bilgileri telif hakkı olmadığı halde yayınladığı suçlaması ile karşılaşmış, Fakat, Google serverlarında hiçbir fotoğraf kayıt altında olmadığı (referans gösterdiği için) beraat etmişti.

Shetland olayını merak edenler için: http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/29191.stm