Online Pazarlama Bloğu

Demo Day Nedir?

November 1, 2019 • ☕️ 1 dk okuma • 🏷 girişimcilik

Yazar tarafından şu dillere çevrildi: English

İTÜ Çekirdek, ODTÜ Atom, Fincube, Workup, K-Works gibi kuluçka, hızlandırma merkezlerinde sık duyulan terim. En temel tanımıyla, girişimler ile yatırımcıların buluşturan etkinlik günü. Bunu online platformlar üzerinden yapan çözümler de var.

Demo Day’e Kimler Katılıyor?

DemoDay’i düzenleyen kuruluş tarafından belli kıstalar getirilebiliyor, fakat standartı yok. Yatırımcıların seviyesine bağlı olarak, ciddi eleme süreçlerine alınabiliyor girişimciler. Yaygın olarak, başlangıç seviyesinde olan teknoloji girişimcilerinin katıldığı biliniyor. Zira, ilk yatırımını almış ve olgunlaşmış girişimler zaten VC ve private equity ile bunu süreçlendiriyor. Demo Day temelinde iki ana amaçtan oluşuyor:

  • Kurumsal firmaların yeni girişimlerden haberdar olması (olası işbirliklerinin çıkması, reklam yatırımı vs dahil)
  • Yatırım arayışında olan ve belli projelerde esneklik sağlayabileceği durumlarda işbirliği amacı

Startup firmalarının finansman ihtiyacının giderilmesi, arzusu hep var girişimci tarafında fakat sosyal proje değil bu etkinlikler.  Bu tip organizasyonlara katılmadan önce yatırımcı portföyünü bilmekte fayda var, zira alakasız sektörlerden gelen yatırımcılardan dolayı kabul alamayabilir ve moral bozucu tepkilere maruz kalabilirsiniz. Kendinizi anlatmak için iyi bir fırsat ve sektör uzmanlarından (hedef kitleniz, satış yapacağınız kişiler) birebir geri-bildirim alma imkanı olarak görmek lazım.

]]>