Online Pazarlama Bloğu

İran E-ticaret Ekosistemi

August 10, 2016 • ☕️ 2 dk okuma • 🏷 girişimcilik

Adblocker Kullanımının Yayıncı Gelirlerine Etkisi

Adblocker kullanımının yayıncı gelirlerinde olumsuz etkisi Avrupa ve Amerika pazarında tartışılmaya başlanan bir konu.

Türkiye’de sağlıklı bir istatistik yok, fakat konuşma aralarında %7 ye ulaştığını söyleniyor. Hem Türkiye’nin genç nüfusu ve hem de Adblocker kullanımının çok hızlı artıyor olması yakında bu konuları daha çok konuşacağımız anlamına geliyor.

Adblocker Kullanımı ile ilgili istatistikler Adblocker kullanımı hakkında istatistikler geçtiğimiz yıl Adobe ve PageFair tarafından yapıldı. Tam sürümünü burada bulabilirsiniz: https://blog.pagefair.com/2015/ad-blocking-report/ . Rapordan satır başları şu şekilde:

ABD, 2016 Adblock gelir kaybı 20 Milyar doları aşması bekleniyor. Bu toplam reklam gelirlerinin %30 u demek. Dünya toplamında, bu yıl41 milyar dolar reklam geliri kaybolması bekleniyor.

adblocker kullanimi reklam zarar maliyetleri

Avrupa bölgesinde 2015 ikinci çeyrek, Adblocker kullanımı grafikte görünüyor. Polonya ve Yunanistan ortalamanın üstünde bir talep gösteriyor.

adblocker kullanimi ulkeler istatistik

Kategori bazında şüphesiz en çok etkilenen oyun sektörü. Adblocker’ın temel felsefesi reklamı yasaklamak değil rahatsız edici noktalardan uzaklaştırmak. Oyun gibi süregelen, sürükleyen bir süreçte reklam görmek (video streaming de olduğu gibi), en rahatsız edici kategori olması doğal.

adblocker sektor bazinda rakamlar

Neden Adblocker Kullanılıyor? Kişisel fikrim, herşeyin rahatsız edici Youtube reklamları ile başladığı yönünde. Playlistlerde her şarkı arasında reklama maruz kalınması, bu yeni ürünün ortaya çıkmasını sağladı.

Yapılan araştırmalara göre, Adblocker kullanan kişilerin yarısı ‘kişisel bilgilerinin kullanıldığını hissetmiş ve bundan rahatsız olduğu için’ kullanmaya başlamış. Aşağıda detayları olan grafikte, %11 asla kullanmazdım demiş olması ilginç.

neden adblocker kullaniliyor

Türkiye’de AdBlocker Türkiye’de Adblocker kullanımı ile ilgili EkşiSözlük yönetiminin verdiği rakamlara göre %30 u aşan bir kullanım var. Ekşisözlük hedef kitlesinin genç olması ve entellektüel yapısının bu oranı yükselttiğini tahmin ediyorum. Türkiye bazı siteler (Maçkolik bir ara siyah ekran gösteriyordu), adblocker plugin kullanan kişilere içeriklerini kapatıyorlar.

adblock icerik engelleme The Guradian alt tab de uyarı olarak veriyor. Bir dönem içerik engelleme yapıyordu, adblocker kullanıcılarına.

Türkiye’de yayıncılar bu tip gelir kayıplarına uğramamak adına Criteo’nun da aralarında bulunduğu whitelist olan firmaları tercih ediyor. Şu an Criteo reklamları Adblocker plugin olsa da olmasa da aktif olarak yayında. Bilindiği gibi başta Google olmak üzere bir çok yayıncıyı engelliyor bu tip programlar. Konu ile detaylı bilgi: http://www.businessinsider.com/criteo-pays-adblock-plus-to-appear-on-its-acceptable-ads-whitelist-2015-12