App Deeplinking Nedir ? Uygulamalarda Deeplink Neden Gerekli ?

It is also available in English: Inportance of Deeplinking.

Deeplinking (derin linkleme), çok basit olarak tanımlanırsa: Spesifik sayfaların indekslenebilmesi, aranabilmesi, bir içerik parçası olarak ulaşılmasını sağlama olayı. Deeplink ise isim (noun) hali, derin link yani ilgili detaylı olan link sayfası. “Alt sayfalar” olarak düşünebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse

www.stiladam.com/category/gomlek/ bir deeplink.

Anasayfa aslında www.stiladam.com. Peki mobil tarafta ne ifade ediyor?

Mobil Uygulamalarda Deeplink İhtiyacı

App ve web platformunu ayıran temel konulardan bir tanesi, web tarafında olduğu gibi spesifik protokoller mobil uygulamalarda olmuyor. Örneğin, app içinde bir sayfaya ulaşmak için ekranda belli yerlere dokunmanız (yönlenmeniz gerekir), sayfa derinlikleri görülmez bilinmez. Tam bu noktada ihtiyacımız olan kullanıcının app’i açtığında ilgilendiği en doğru sayfaya gitmesi. Web tarafı için oldukça basit bir talep olan bu durum, app platformu için biraz karışık. Kullanıcıları, bu tip ilgili sayfalara yönlendirebilmeniz için bir deeplinking çalışması yapmanız gerekir.

App Deeplink ve Reklamlar

Verimli bir reklamın temel kriteri “ilgi seviyesi”. Alakalı içerik sunmak app tarafında ancak ve ancak deeplink kullanarak oluyor. Deeplink yaptığınız uygulama ile, kişileri gereksiz yere başka sayfalara indirmiyor, doğru içeriğe en hızlı şekilde indirmiş oluyorsunuz. Bu doğrultuda şu yazıya bir gözgezdirin: App Deeplink Örnekleri

Deeplink kullanmazsanız, kullanıcılara aradığın ürünü, içeriği “kendi başına bul” demiş olursunuz.  Ticari bir uygulamadan bahsediyorsak, kullanıcılar app den ayrılma riskini almamalısınız.

Google arama sorgusundan, facebook mesajından, herhangi bir şekilde “URL” linkini mobilden tıkladığında kullanıcıyı app içinde ilgili sayfaya atmanın önemini bu şekilde anlamış olduk.

Hukuk açısından Deeplink

Genel kültür olması açısından bir konuyu meraklılar için yazmak isterim. “Shetland olayı” diye bilinen iki İskoç haber sitesi arasında hukuk tarihine geçen ilk deeplink anlaşmazlığı 1996 yılında ortaya çıktı.  Belki internet ve özgürlük kavramlarını birbirine yakınlaştıracak algı bu hikaye ile oluştu. Davaya konu olan hadise ise The Shetland Times adlı haftalık gazetenin internet sitesinde bulunan bir link, The Shetland News tarafından hyperlink oluşturularak erişilmesi.

Hakim kararında, anasayfanın bypass edilip, direk belirli bir sayfaya yönlendirme yapılmasını internetin gelişen başarısına bağladı. Alt sayfalar, derin sayfalar adına ne derseniz, tüm bakış açışını değiştiren karar sonrası bu tip sayfaların indekslenmesi ve paylaşılabilmesi kolaylaştı ve bu yönde sektör büyüme yaşadı. Eğer deeplinking hukuki olarak aklanmasaydı, Google gibi bir firmanın varlık sebebi hiçbir zaman olmayacaktı.

Google’da yıllar önce benzer bir dava olarak belli görselleri, bilgileri telif hakkı olmadığı halde yayınladığı suçlaması ile karşılaşmış, Fakat, Google serverlarında hiçbir fotoğraf kayıt altında olmadığı (referans gösterdiği için) beraat etmişti.

Shetland olayını merak edenler için: http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/29191.stm

 

App Store Optimizasyonu

App Store Optimizasyonu, klasik web SEO stratejisinden farklı gelişiyor. Shlomo Garbi, Moburst VP Business Development of North America şöyle tanımlıyor:

ASO (App Store Optimizasyonu) bildiğini iddia eden insanlar iki tip. Birisi konu hakkında hiç bir fikri olmayanlar, diğerleri ise temel SEO teknikleri ile tavsiyede bulunanlar. Shlomo, App Store optimizasyonun çok daha komplike, derinlemesine ve ilginç bir süreç olduğunu vurguluyor. Bu yazı ile iOS app arama sonuçlarını etkileyen faktörleri bulacaksınız.

app store optimizasyonu

App Store Optimizasyonu v.s SEO İlkeleri

Kelime hedefi ile aşağıdaki konuların manipülasyonu sonuç VERMİYOR:

  • Description
  • Review
  • Update Tarihi (Sürekli güncel tutmak)
  • In-App isimlendirmesi

Nielsen ve Forrester’ın yaptığı araştırmaya göre kullanıcıların %63 ü uygulamaları arama ile buluyor.

Zaten nasıl bulacak? Kategoriler, çok indirilenler vs…

App Store Optimizasyonun tek etkeni: Popülerite

Popülerite yani indirilme oranı, aktiflik ve review sayısı (puan yüksekliği değil adedi) en büyük etken. Kısaca, uygulamanız kullanılsın, indirilsin, arama sonuçlarında iyileştirme sağlanacaktır. O halde, en iyi çözüm app indirmeye teşvik, indirim yapmanız, hediye çeki vermeniz. Bugün, Hepsiburada’nın app üzerinden haftasonları 25 TL hediye çeki kampanyasını sürdürmesinin tek sebebi bu. Kısaca ASO, meta description a kelime serpiştirip uyanıklık ile sonuç alabileceğiniz bir çalışma değil. Zira web SEO ile trafik çekildiğini, ASO’da ise indirilmenin conversion olarak sayıldığını unutmamak gerekir.

app store optimizasyonu SEO
Arama kelimeleri, özellikle oyun uygulamalarında marka isminden geliyor. Birden fazla heceli kelimelerde ilk hece kullanıyor. Şaşırtıcı değil.

App Store Optimizasyonu için Kısa Kısa

App Store Optimizasyonu sonucunda trafik yerine indirme hedefi koyduysak bu hedefe uygun olarak aşağıdaki geliştirmeler faydalı olacaktır:

  • Etkileyici bir icon  – çok etkili, hizmet ve içerik ile ilgili birşey olsun –
  • Ekran Görüntüleri – özellikle ilk iki görseli etkileyici ve açıklayıcı seçmek lazım. -İnsanlığın görselliğe olan aşkı, binlerce yıllık-

App description’ı kimse okumuyor, edebiyatçı da yazsa boşa zaman harcamayın.

Focus Nerede? Görsellik ve işlevsellik.

Oyun uygulamalarında, SEO çalışması yapmak çok zor.

Mümkün olduğunca bedavaya odaklanın.

iOS kullancıların görece zengin olduğu ve sepet değerinin yüksek olduğunu unutmayın.

Son söz, SEO’dan daha çok uygulamanın işe yaramasına odaklanın.