Yayıncı Gelir Optimizasyonu için Fill Rate

Son yıllarda online yayıncı gelirlerinde ciddi artışlar farklı iş kollarının oluşmasına sebep oldu. “Adsense Certified Partner offering Doubleclick Ad Optimization” tadında ilanlar dolaşıyor ve konuyla ilgili ajanslar kuruluyor. Amaçları yayıncıların daha yüksek kar elde edebilmesi için programatik ayarlarının düzgün tanımlanması, yeni kanalların entegrasyonu ve mevcut kanalların daha karlı hale gelmesini sağlamak. Yayıncı gelirleri söz konusu ise “fill rate” kavramının bilinmesi, takip edilmesi ve iyileştirilmesi gerekir. Bu yazı ile “Fill Rate” terimini bulanık bir terimden çıkarıp, anlamaya çalışacağız.

Fill Rate Nedir?

Bir ad network’e reklam isteği gönderildiği her durumda “reklam isteği karşılanmıyor”.  Yayıncının reklam taleplerinin karşılanma oranına fill rate denir. Böylelikle bir envanterin ne kadar değerli, verimli çalıştığını anlayabilirsiniz. Fill rate, Türkçesi  doldurma oranı, bir yayıncı veya app sahibi için önemli bir KPI (başarı ölçütü).Kısaca, reklam alanlarını çoğaltmak yetmiyor, bunların talep alıyor olması önemli.

 Fill Rate Neden Önemli?

Bir yayıncının (Publisher) sabah ilk kontrol edeceği metriklerden birisi: “Fill Rate”. Neden? Çünkü olgun bir siteden bahsediyorsak trafik rakamlarınız belli bir düzeyde gitmesi beklenir. Fakat reklam isteklerin karşılık bulması değişken olabilir. Fill rate üzerindeki bu değişiklik ciroyu direk etkileyebilme kabiliyetine sahip.

Örnek vermek gerekirse: %30 fill rate, %1 CTR ile 1TL CPC ile 1 milyon reklam talebi gönderiyorsunuz ve elinize 3000 TL geçiyor. Fakat fill rate’i yani reklam taleplerinizin daha iyi bir karşılık bulsa %90 fill edebilse (doldurulabilse) 9000 TL ciro yapıyor olacaksanız. Kısaca, hiçbir değişiklik yapmadan, ek bir trafik çekme ihtiyacı duymadan yayıncı gelirlerinizi arttırabilmenizin yolu Fill Rate i yüksek tutmaktır.

fill_rate_nedir

Fill Rate Optimizasyonu

Paralel Reklam İsteği (Parallel ad requests)

Bzı yayıncılar birden fazla ad network için paralel reklam isteği gönderebiliyor. İlk reklam isteği karşılığında görüntülenme gerçekleşiyor. Bu çoğu zaman fill rate için yapıldığı gibi bazen sadece reklam gelirlerini arttırmak için yapılabiliyor. Örneğin ilk isteği Criteo olarak ayarlarsanız (şu an görece daha yüksek bid ediyor) daha sonra Google ve diğerleri şeklinde giderseniz optimum bir nokta yakalayabilirsiniz. En yüksek CPM’e sahip adnetwork’ü ilk sıraya koymakta fayda var.

Birden fazla reklam slotu kullanmak (Multiple Ad Slots)

Türkiye’de özellikle haber networklerinde sıkça kullanılan bir yöntem. Yayıncılar bir sayfa üzerinde birden fazla reklam alanını, farklı ad networklere açıyor. Örneğin “Google alanı”, sadece “retargeting network alanı” vs gibi sınıflandırmalar yapıyor. Bu yöntem oldukça faydalı sonuçlar çıkartıyor performans adına fakat birden fazla server isteği aynı sayfadan gittiği için latency (gecikme), load time (sayfa yüklenme) hızlarını etkileyebilir.

 

 

Online Medya Satınalma/ Planlama

“Hiç kimse yokken onlar vardı”. Oldukça iddialı gelebilir ama dijital pazarlamanın abileri/ablaları online medya pazarlama sektörü için ilk hizmeti medya planı ile hayata geçirdiler. Sabit yayın üzerinden anlaşmalar yapıldı. 1 haftalık, 1 aylık sabit yayınlar üzerinden yapılan anlaşmalar. O zaman cpc, performans yoktu. Siteye gelen kişi sayısı ile bannerlarınızın performansını anlamaya çalıştığınız dönemlerdi. Daha eski dönemde tıklanmayan reklam bannerı vardı. Bu yazı ile online medya planlama nasıl yapılır, türkiye’de medya satın alma yapabileceğiniz mecra ve ajanslar, bu ürünlerin performans değerlendirmesini yapmaya çalışacağız.

Türkiye’de Direk Online Medya Satın Alma

Medyanet Reklamağı

medyanet logo dijital satın alma planıTürkiye’de online medya satın alma yapabileceğiniz ajans ve şirketlerin başlıcaları yine Türk yayıncılar tarafından sağlanıyor. Yazılı basının büyük firmaları, online tarafta yine ağırlığını hissettiriyor. Doğan Grubu’nun sahibi olduğu MedyaNet en büyük online yayıncı ağına sahip firma. Hürriyet, Radikal, Posta, KanalD, Fanatik gibi haber/tv sitelerinin yanısıra, kadın sitelerinden mahmure.com, çocuk oyun sitelerinden oyuncu.com ve tipeez gibi farklı kategorilerde yayıncıları bulunuyor.Medyanet sitesinden detaylı network listesini alabilirsiniz.

TURKUVAZ REKLAMAĞI

Turkuvaz_medya_grubu online medya planlamaTürkiye’nin diğer dev grubu Çalık Grubu’nun sahibi olduğu Turkuvaz Yayın; ATV, Sabah, Cosmopolitan gibi online mecraları satın alabileceğiniz grup. Bünyesinde birbirine benzeyen içerik olsa da ( Sabah Amerika, Sabah Avrupa gibi) farklı segmentlerini hedeflemeniz için 50 civarında network sitesine sahip. Turkuvaz Network Siteleri

Nokta.com REKLAMAĞI

nokta com logo online medya planlamaAnkara’nın en güçlü online medya firması Nokta Grup yıllardır sunduğu kaliteli içerik ile farklılaşmaya devam ediyor. Sektörde yıllardır “Nokta Kom” olarak anılan grup, izlesene.com, Alkislarlayasiyorum.com, Sinemalar.com gibi ağırlı video içerik sitelerini network ağında barındırıyor. Çalışkan satış ekibi, hızlı büyüyen yapısı ve dinamik çalışanları ile Nokta Grup, Türk Online Medya Planlama sektöründe diğerlerinden farklı bir yerde duruyor. Belki de Ankaralı olduğum için ayrı bir sevgim var onlara :). Nokta Network Siteleri

Online Medya Planlaması Nedir?

Eğer geleneksel reklam dünyasına aşina iseniz bunun dijital reklamcılığa uyarlanmasıdır. Online medya planlama, hangi mecralarda (websitelerinde, networklerde) ne kadar gösterim yapılacağı, fiyatı, ulaşılması beklenen tıklama veya gösterimin yer aldığı plandır. Yayıncı, bu planı reklamveren ile paylaşır ve gerçekleştirmeyi taahhüt eder. Yayın başlagınç ve bitiş tarihlerinin de yer aldığı online medya planı, istenilen verilerin yayıncı tarafından sağlanmaması durumunda, “telafi yayını” adı verilen ikincil bir yayın yapılıp, bu açık kapatılır. Bu literatüre hakim olmak önemli. Planlamacılar, placement, websitesi kelimelerini kullanmazlar. Mecra veya network demeyi tercih ederler.

ornek online medya planı
Örnek bir online medya planı (medya satın alma taslağı). Verilen bütçeye karşılık, yayın yapılması planlanan siteler, ilgili banner boyutları, hedeflenen tıklama adedi ve ortama maliyet ile birlikte kampanya süresi yer almaktadır. Bir çok ajans ve reklam planlamacısı benzer bir şablonu kullanılmaktadır.

Neden Direk Online Medya Satın Alması?

Yazının başında belirttiğim gibi kimse yoktu, medya satın alma ajansları vardı dijital pazarlama sektöründe. Gelişen teknoloji ile farklı hizmetler sunmaya başlayan medya satın alma ajansları, performans pazarlamacıların çok benimsemediği bir kanal gibi görünebilir veya öyle duymuş olabilirsiniz. Özellikle premium network diye tabir edilen ulusal anlamda popülerliği ulaşmış mecralar, markanızın tanınması ve güven sağlaması için bulunması gereken yerlerden biri olabilir. Yine, yeni üye ve lansman kampanyaları için premium networkler birebirdir.