Google Analytics Remarketing Smart Lists

Retargeting teknolojisi son zamanların en çok konuşulan, en hızlı büyüyen ve dolayısıyla en iyi dönüşüm sağlayan dijital kanallarından. Google, dünyanın hakim web analitik aracına sahip olmanın avantajı ile Google Analytics Remarketing ile bizi tanıştırmıştı. Şimdi bunu bir adım öteye taşıyor, Smart Lists !

Smart Lists Nedir, Nasıl Çalışıyor?

Google’dan yetkili bir arkadaşın söylediğine göre 250 farklı sinyale göre değerlendirme yapıp, en değerli ziyaretçilerinizi size hazırlayan sistem. Bu sinyaller, e-ticaret sitesi ise conversion yapmış olması, kullandığı device, bulunduğu lokasyon, gezdiği sayfa sayısı gibi bir çok parametreyi içeriyor.

Google Analytics Remarketing SmartLists
Google Analytics arayüzünde Smart Lists Remarketing oluşturma.

Peki ama Smart Lists ne demek? Google’ın zeki makinaları ile sitenize daha önce gelmiş kişlleri analiz ederek, size en değerli müşterilerinize ulaşmanızı sağlıyor. Klasik remarketing metodolojisi sizin listeleri tek tek oluşturmanızı ve içeriğinizi bilerek yapmanıza imkan tanıyordu. Smart Lists tamamen Google Analytics’in arka planındaki bir makina tarafından oluşturuluyor ve bu liste kara kutu yani bilinmiyor. Bu noktada Google teknolojisine güvenip, size en uygun ziyaretçiyi gerçekten getireceğinizi varsayıyorsunuz. Google mühendisleri bu teknolojiye çok güveniyor. Google Analytics gibi bir ürünü kullanıp toplanan veriler ile mutlaka çok daha kaliteli ve değerli ziyaretçi bulabileceğine inanıyorum. (Testlere yeni başladık, sonuçları daha sonra paylaşıyor olurum) Hem kurulum hem hedefleme açısından hesap yöneticileri için çok anlamlı. Eskiden bir çok liste oluşturup, hatalar ve karışık hedef grupları arasında kayboluyorduk. Google Analytics, sizin için bir çok parametreyi değerlendirip, tek bir liste halinde sunuyor.

Ürünün negatif veya zorlu olarak adlandırabilecek tarafı ise görsel (creative) seçimi. SmartLists, nasıl bir kitleyi size oluşturduğunu bilmediğiniz için sıkıntılı bir durum arz edebilir. Bir elektronik sitesi için kolay olabilir fakat turizm, geniş ürün gamı bulunan bir parekendeci için zor olabilir. Bunun için en fazla satılan ürünler, branding amaçlı banner setleri, iletişim dili kullanmanızda fayda var. Özellikle, sattığınız ürün yaş, cinsiyet veya gelir dağılımı ile ilgili bir durum arz ediyorsa sıkıntılı. Çünkü Smart Lists, Ferrari sahibi ile Doğan SLX sahibini pek tabii aynı kümeye koymuş olabilir. Google ekibi ve mühendislerinin tavsiyesi bu ürünü Target CPA veya ROAS hedefli ve Conversion Optimizer kullanarak yapılması. Mevcut SEM yönetim ürünlerinize rağmen Google, en iyi sonuçların bu şekilde alınabileceğini söylüyor.

Author: gorkemunel

Online Pazarlama Müdürü