Online Pazarlama Bloğu

Gorkem Korona Olmuşsun

October 24, 2020 • ☕️ 6 dk okuma • 🏷 hayat

Mart 2020’de çok yakın dostum covid-19 olmuş, hastane odasından görüntülü arama ile konuşuyoruz sık sık.

(Çekirdek çitliyor bir taraftan)

Görkem, kabuklarını atmayacağım bu çekirdeklerin. Biyolojik silah olarak kullanacağım bu kabukları. Bir kısmını daha çok yalıyorum, onları ayrı torbaya atıyorum. “demişti

Salgının bilinmezlerinin fazla olduğu, virüsün görece vahşi zamanlarıydı ama motivasyonu yüksek her kişi gibi arkadaşım da atlattı. Çember daraldı sıra bana geldi ve haklı olarak merak edilenleri bugün hızlıca derlemeye çalıştım.

Nasıl Bulaştı?

Haftasonunu birlikte geçirdiğimiz bir arkadaşımız covid-19 testi pozitif çıktı, ben dahil 4 kişi “temaslı” olduğumuz için evde karantina sürecine alındık salı günü.

Vatandaş Sorumluluğu

Haberi alır almaz, bulunduğum ortamda görüştüğüm kişi, kurum kim varsa haber verdim. Onlarda tedbirlerini alıp ofislerini geçici olarak kapattılar. G

Karantina Süreci

1.Gün (Salı)

Evde karantina sürecine alınır alınmaz Sağlık Bakanlığı’ndan SMS geldi. Filyasyon ekibine iletilmesi gereken özel bir kod var içinde. “Bizzat” gelmesi gereken doktor “uzaktan” bu kodu alarak gelmedi ve bize test yapmadı.

Şişli İlçe Sağlık Müdürlüğü gerekli bilgilendirmeleri yapmak için aradı. Bizi arayan tüm birimlerden test yapılmasını istedik. Filyasyona gelmeyen kişiyi de bildirdik. Haftasonunu bizimle olan bir arkadaşımızda daha pozitif çıktığını öğrendik. 5 kişilik hafta sonu macerasında 2’de 2 pozitif.

Semptom: YOK

2.Gün (Çarşamba)

Aile Hekimi aradı, uzaktan takip kapsamında sorularını sordu. Kaymakamlıktan bir ihtiyacımız olup olmadığı soruldu. İlaç istedik, dışarı çıkmamız yasak olduğu için. Not alındı ama asla gelinmedi. 2 günde bir arayacaklarını söylediler gerçekleşmedi. Polis, Öğretmen, İmam meslek gruplarından oluşan bir komite veya takip grubu yapıldığını söyledi beni arayan kişi. Kendisi de okul müdürü olarak görev yapıyormuş. Arayan kamu görevlilerin hepsi sakin, motivasyonu yüksek insanlardı. Sanırım bu süreç için ayrı bir eğitim almışlar, yönlendirmelerindeki profesyonellik hissedilmeyecek gibi değil. Bu dönemde bir çok fedakar insan grubu var.

Semptom: Boğazda gıcık, halsizlik

3.Gün (Perşembe)

Şişli İlçeye ilk gelen filyasyon görevlisinin bizzat gelmediğini uzaktan kodu alıp işlem yaptığını söyledik. Tekrar test talebimiz olduğunu tekrarladık. Telefondaki hekim mevcut belirti ve şikayetleri dinleyip test yapılması için gerekli ekibi yarın yollayacaklarını söylediler.

Semptom: Öksürük, Ateş, Eklem ve kemik ağrısı Gözde yanma, Halsizlik

4.Gün (Cuma)

Güne gayet iyi uyanıyoruz. Karantinadaki arkadaşlar ile konuştuğumuzda onlarda çok iyi durumda olduklarını söylüyor. Haftasonunu geçirdiğimiz kişilerde 3/3 covid 19 pozitif çıktı. Biz evde iki kişi dışında çevremizdeki herkes pozitif tanı konmuş oldu.

Öğleden sonra test ekibi geldi. Dairenin önünde ağız ve burundan sürüntü yoluyla örnek aldı.

Semptom: YOK

5.Gün (Cumartesi)

4 gün boyunca karantinada olduğumuz arkadaşlar ile WhatsApp grubu üzerinden birbirimizi yokluyoruz. Yakın dostlarım her gün sabah yoklaması tadında durum bilgisi alıyorlar. Bu dostlardan birisi, ev tipi covid19 test kiti yolladı:

Korona Ev Kiti.

Parmağınıza ufacık delen bir araç (sarı renkte), sonrasında diğer aparatlar ile kitin üstüne döküp solüsyon ile sonuç 15 dakikaya hazır. Bu video yardımcı olacak kit’in nasıl kullanılır burada: https://www.youtube.com/watch?v=WqT2z8jCEHs

Fakat bu kit’in doğruluk oranı çok düşük. Hem PCR öncesi, hem sonrası denememize rağmen negatif sonuç verdi.

Semptom: YOK

16.45 civarında telefon çalmış şişli ilçe sağlık, yetişemedim. E-nabız sistemine giriyorum ve sonucum pozitif. Aynı evde karantinada olduğum arkadaş da pozitif ve böylelikle 1 hafta önce haftasonunu beraber olduğumuz 5 kişinin 5’ide covid 19 pozitif oldu.

Karantina sürecimiz 9 gün sonra bitiyor. Hesap şöyle: Testiniz pozitif çıkarsa 4 gün kuluçkadan dolayı, 10 günde hastalığın kendisinden bir izolasyon süreci oluyor.

6.Gün (Pazar) 25.10.2020

Cumartesi gece tekrar hafif ateş beliriyor. Masamda sürekli duran kolanyayı dün akşam saatlerinde bozulduğunu farkediyorum. Sabah bol sarımsaklı turşunun kokusunu almadığımı farkedince, kolonya’yı tekrar kokladım. Sadece genizi yakan bir his var. Tatta kısmi, koku da ciddi bir kayıp var. Virusün ilerleyen aşamalarında ve yaygın bir semptomlarından birisi

Semptom: Vücut ısısı değişken, koku ve tat kaybı Karantina Bitmesine: 8 Gün

PCR Testi Ücretli Mi?

Hayır ilçe sağlık ekipleri ücretsiz olarak yapıyor, semptoma göre ilaç veriyor. Sağlık Bakanlığı bu süreçte favimol, plaquenil ve hydroxychloroquine veriyor. Genellikle favimol yeterli oluyor. İlk gün sabah 8 akşam 8 adet alıp diğer günler 3 sabah, 3 akşam şeklinde devam ediliyor. Karantina’da test yaptırıyorsanız evinizde, değilse kendiniz bizzat hastaneye gidip PCR yaptırabilirsiniz. Semptomların oturması lazım bir kaç gün, test için çok acele edilmesi tavsiye edilmiyor. 24 saat içinde test sonuçlanıyor, bazen e-nabıza geç giriliyor fakat sonuçlar oldukça hızlı süreçlendiriliyor şu anda.

Ağır mı geçiyor?

Grip gibi bulaşıcı hastalıkları ayakta geçiririm, bağışıklığım kuvvetli ve kronik hastalığım yok. Bu yüzden çok rahat geçti. Ama hissettirdi kendini. Kızlarda (bizim 5’li içinde) tat kaybı, bel ağrısı, sistit gibi rahatsızlıkları oldu. İlk vakamız sistit şikayeti ile devlet hastanesine başvurmuş, PCR testi alınmıştı.

Psikolojik boyutu (Bu kısımı 5 kişinin yorumlarıyla derledim)

İlk temaslı olduğumuzu öğrendiğimizde ufak tefek bir heyacan vardı, çok ciddiye alınmadı ve bir şekilde pozitif olabilme ihtimalimizi kendimize söyledik, inandırdık. Fakat semptomlar artınca 2. ve 3.gün biraz tedirginlik, kaygı hissettik.

İnsanlara bulaştırdıysak, farkında olmadan birine zarar verdiysek hissiyatı rahatsız etti. Gerçi birisi de bize bulaştırdı gibi karışık duygular içindeyiz. (Ona da bir başkası bulaştırdı sonuçta) İnsanların bir kısmı garip bir şekilde “nasılsın” demek yerine biz görüştük mü? Bulaştırmışsındır gibi abuk tepkiler verenler oldu ki henüz pozitif bir vaka değildik.

Team Karantina Whatsapp Grubu

Haftasonunu 5’lisinin birbirinden ayrı kalsada bu süreçte birbirini hızlı haberdar edebilmesi için bir WhatsApp grubu kuruldu. Herkes semptomlarını söylüyor, birbirinin sağlık durumunu kontrol edip, motive ediyordu. Bu süreçte İstanbul’da pozitif olduğunu öğrendiğimiz diğer başka arkadaşlarla da zoom üzerinden paylaşımlarda bulunduk, kendimizi dinlemedik, gereksiz kaygı sorunu yaşamadık daha çok hayata ve bu dönem bitince yapacaklarımıza kanalize olduk.

HES Uygulaması HES uygulamasında “temaslı” iseniz direk durumunuz değişiyor (sağlıklı > riskli). Karantina süreniz uygulamaya giriliyor ve takip edebiliyorsunuz günlerinizi. Eğer pozitif vaka olursanız yine aynı şekilde karantina süreniz güncelleniyor (yukarıda hesabı anlattım, bizim bir gün kısalmış oldu pozitif çıkınca) Sağlık Bakanlığı SMS atıyor: Bakanlık SMS.

Yemek ve Kuvvetli Bağışıklık

Şansıma karantinaya girebilecek en hamarat arkadaşlardan birisiyle giriş yaptım. Karantina yasağı sebebiyle aynı evi paylaştığımız bu insan: Kereviz, taze fasulye, mandalina, nar, probiyotik shotlar, sarımsaklı turşular, kefir vs derken mikrobiyata için antikorlar için faydalı olabilecek, güzel besinleri yarattı, tükettik ve hala devam ediyoruz tüketmeye. Akşam erken yatıp, sabah erken kalkıyoruz ve yoga yapıyoruz. Evden çıkamasakta özellikle sırt, boyun ve arka bacak esnemeleri yaptık. Sürekli yaptığım bknz: https://www.youtube.com/watch?v=oX6I6vs1EFs

Bekleyen diziler, kitaplar için çok güzel bir vakit yaratmış olduk. Biz sıramızı saldık. Sürü bağışıklığı ile tüm insanlık covid19’u geçirecek gibi duruyor. Bakanlığın sürekli vurgu yaptığı gibi sosyal mesafenizi koruyun, sağlıkla kalın !

Arayıp soran tüm dostlarım ve ailelerine teşekkür ederim.

edit: İmla hataları ve ek güncellemeleri yarın kısmetse.