Online Pazarlama Bloğu

Header Bidding Nedir?

April 23, 2019 • ☕️ 2 dk okuma • 🏷 yayıncı

Header Bidding, dijital yayın gelirlerinde verimsizliğe yol açan “önceliklendirme” özelliğine alternatif olarak geliştirilen ileri-seviye programatik tekniği. Pre-bidding olarak da tanımlanan yöntem ile aynı anda birden fazla ad-exchange e teklif verme hakkı sunuyorsunuz. Kısaca daha fazla para kazanabileceğiniz, yayıncı gelirlerini ek bir banner alanı açmadan arttırabilirsiniz. Henüz Türkiye için süper yeni bir kavram.

Publisher Gelir Arttırımı ve Header Bidding

Bir yayıncı olarak, reklam alanlarınızı satarken yaptığınız öncelik şu şekilde oluyor:

Direk Satış Yolu (satış elemanları ile yaptığınız anlaşmalar) Ad Server üzerinden -genellikle DFP- büyük Ad Exchange firmalarına Google, Criteo, Appnexus satılmayan envanteri açarsınız. Burada yaşanan verimsizlik kabaca, ‘direk satış yolu’ kanalına öncelik vermeniz ADX üzerinden gelecek daha kazançlı bir teklifi kaybetmeniz anlamına geliyor. ADX sıklıkla, “satılmayan envanter” kurtarıcısı olarak algılanıyor. Fakat ADX (Ad Exchange), ile bile envanterin hak ettiği gerçek değerini alamayabilirsin. Çünkü burada ise Google’a bağlı kalıyorsunuz.

Header Bidding, arz-talep dengesini en iyi şekilde kurarak, talep gelen alımlara sıralı öncelik vermek yerine eş zamanlı bir seçim hakkı veriyor. Yayıncı sayfasının tepesine (head) kısmına yerleştirdiği kısa bir JavaScript koduyla tüm talepleri alabiliyorsunuz. Böylelikle, Google’ın hegomonyasından kurutulup, en doğru fiyat dengesi ile envanteri satabiliyorsunuz. Yayıncı burada ciddi bir esnekliğe sahip oluyor ve klasik ‘sıralı önceliklendirme’ modelinin zararlarını minimize eder.

Header Bidding Dezavantajları

Header Bidding doğası gereği oldukça manuel çalışan bir durum. Yani, sayfa başlarına ekleyeceğiz JS kodu ile bu tip bir şey çalıştırmak bir çok anlamda tehlikeler barındırıyor. Fakat, en temel konu gecikme (latency). Bid verme işlemi, siz bir websitesini açtığınızda milisaniyeler içinde gerçekleşiyor ve header bidding normal bir reklam satın alma sürecinden daha hızlı olamayacağı kesin. Yayıncıların korkulu rüyası AdBlocker extensionları da sayfa yükleme hızlarına göre karar verdiği için, header bidding kendini geliştirmesi gereken bir method.

Bu arada eğer okumadıysanız yayıncı gelirleri ile ilgili bu yazıya göz atmanızda fayda var, https://www.gorkemunel.com/yayinci-gelir-optimizasyonu-icin-fill-rate/

Header Bidding Nasıl Çalışıyor?

Header bidding çalışma mantığı için yieldbot’un yaptığı aşağıdaki grafik faydalı olacaktır.

Yayıncı header tagine ilgili java script kodunu yerleştirir. Sayfa açma isteği geldiği an, yayıncı envanterini teklif alabilmesi için dışarıya açar. Verilen bu teklifler yayıncı adserverlarına giderek, kazanacak teklifin seçilmesi sağlanır. Kazanan teklif, kreatifi ile birlikte ilgili reklam alanında yayınlanır. header bidding nasıl çalışıyor