Online Pazarlama Bloğu

itermm

November 1, 2019 • ☕️ 2 dk okuma • 🏷 bilgisayar, yazılım

Yazar tarafından şu dillere çevrildi: English

Macbook kullanan yazılımcıların terminal alternatifi olarak sıklıkla iterm2 kullanılıyor. Terminal’den memnun olsanız bile öne çıkan bazı özellikleri aşağıya derlemeye çalıştım (kaynak:iterm resmi websitesi). Henüz ikna değilseniz, iterm2 özelliklerini okuduktan sonra terminal yerine tercih edebilirsiniz.

Bölünebilir Paneller Bir sekme aynı session içindeDivide a tab up into multiple panes, each one showing a different session. You can slice vertically and horizontally and create any number of panes in any imaginable arrangement.

Hotkey Window Başka bir uygulamadayken iTerm2’yi ön plana çıkaran bir kısayol tuşu kaydedebiliyorsunuz. Tek bir tuş ile açabiliyorsunuz.. Kısayol tuşunu, özel bir pencere açılması şeklindede ayarlayabilirsiniz. Bu özellikle her daim hazır bir terminal sahibi oluyorsunuz (Visor, Guake veya Yakuake gibi) .

Arama iTerm2 sayfada bulma özelliği ile geliyor. Ön-yüz herhangi bir değişiklik görmeden, aramada eşleşen kelimeler öne çıkarılıyor. Regular expression desteği de mevcut.

Autocomplete Bir kelime yazdıktan sonra, Cmd-; tavsiyelerden oluşan bir pencere çıkacaktır. Genelde aradığınız kelime, listenin en başında yer alıyor olacak.

Mouse Olmadan Kopyalama Metin aramaya başlamak için Bul özelliğini kullanıyorsunuz (yukarıdaki gibi). Seçimi sola doğru genişletmek için sekmeye, seçimi sola doğru genişletmek için shift-sekmesine basın. Option-enter geçerli eşleşmeyi yapıştırır. Böylelikle mouse kullanmadan bir çok fonksiyonel işleri yapmanıza yardımcı olur.

Yapıştır Geçmişi “Paste history” (yapıştırma geçmişi) özelliği ile en son kopyaladığınız veya yapıştırdığınız yazıları görebilirsiniz. Hatta ayarları kişiselleştirip, asla kaybetmemek üzere tüm geçmişi tutabilirsiniz.

Instant Replay (Tekrar Göster) Tekrar göster özelliği ile fifa’da gol yediğinizde nasıl tekrar ağır çekim izleme şansınız varsa aynı şey burada geçerli.

Konfigürasyon Herhangi bir tuşu herhangi bir işleve eşleyebilirsiniz.. Her bir tuşa, ayrı işlevler atayabilir - hatta tüm değiştirme tuşlarını yeniden eşleyebilirsiniz. iTerm2’nin görünümünü gereksinimlerinize göre özelleştirebilirsiniz: şeffaflığı, arka plan bulanıklığını, arka plan resimlerini ve çok daha fazlasını etkinleştirin.

Unixyness Coming from a Unix world? You’ll feel at home with focus follows mouse, copy on select, middle button paste, and keyboard shortcuts to avoid mousing.

256 Renk imkanı 256 renk modu ile, daha okunaklı ve canlı kodlama imkanı sunuyor:

Readability Do you lose your cursor when there are lots of different colors or have programs display hard-to-read color combinations? With the Smart Cursor Color and Minimum Contrast features, you can ensure that these problems are gone for good. Mouse Reporting You can use the mouse to position the cursor, highlight text, and perform other functions in programs like Vim and Emacs with the mouse reporting feature.

Growl Desteği Growl etkinlik bildirimlerini, zilleri ve diğer bildirimleri almayı seçebilirsiniz. Uzun süren bir işiniz varsa, arka planda çalışmaya devam eder. Bell iş bittiğinde çalar, uyarı mesajı atar ve siz işin tamamlandığını anlarsınız.

Multi-Lingual (Çoklu dil) iTerm2 Türkçe dahil olmak üzere bir çok dilde kullanmanıza imkan tanır.  (Unicode var )

Triggers (Tetikleyiciler) iTerm2, önceden regular expression ile tanımladığınız  bir regular expression olduğunda ilgili aksiyonları alacak şekilde çalışır. Bir kelimeyi highlight etmek, komuta cevap vermek, bildirim çıkarma gibi farklı eylemler yaratabilirsiniz.

Shell Enterasyonu. iTerm2,shell entegrasyonu ile nerede hangi komutu girdiniz, hangi ana makinede olduğunuzu ve mevcut dizinin ne olduğunu bilirsiniz. Shell komutları arasında gidip gelebilirsiniz ⇧⌘↑ ve ⇧⌘↓. Bu dosya-dizinleri hatırlatabilir, otomatik doldurtabilirsiniz.