Online Pazarlama Bloğu

İTÜ Teknokent mi ODTÜ Teknokent?

October 1, 2019 • ☕️ 4 dk okuma • 🏷 girişimcilik

En iyi Teknokent Hangisi?

Bu zeminde değil, akademik tarafta bile yılların konusu. İkisi arasındaki bariz fark; "konum". Birisi İstanbul, diğeri başkent faydalarına sahip. Hiç basite indirgemeyin bunu.  İTÜ; Google, IBM, Amazon, Criteo gibi ofislere 5KM mesafede. ODTÜ; Savunma, Enerji Bakanlığı, C.Başkanlığı gibi yerleşkelere yakın. Bu yakınlık, farklı bağlantılara, jeopolitik faydalara sebep olması kaçınılmaz. İTÜ'nün de siyasette ağırlığı, çıkardığı başbakan sayısı vs önemli noktalar da var...İTÜ AWS, Google Cloud gibi yazılım tabanlı girişimler için ciddi tutarlarda ücretsiz server desteği sağlıyor. PR faaliyetleri, Demo Day etkinlikleri ile yoğun bir takvim sunabiliyor girişimlere.

Bu magazinsel konu başlığı sizleri heyacanlandırsa da bunun cevabı bende yok, tercih ile vuku bulur. Gerçi İTÜ Teknokent CEO'su Deniz Hoca eski bir ODTÜ'lü ama İTÜ'nün başında..O tercihini yapmış :). Biz ekip olarak İTÜ'yü biliriz, imkanlarını gördük, çalışanlarını, global vizyonunu, şeffaflığını ve süreçleri takdir ettik..

 

En iyi teknokent hangisi sorusuna, notlarım ile cevap vereyim:

 •   İTÜ açık ara en fazla proje üreten, istihdam sağlayan teknopark konumunda. 6 binada ve 54 bin metrekare'de. İstanbul'u bilmiyorsanız metro ulaşımında çok rahat, Maslak - gökdelenler bölgesinde konuşlanıyor.
 • Biz hep yazılım konuşuyoruz ama fiziki ürün yapan, atölye erişimine ihtiyaç olan girişimler için alanlar var. Elektrikli araç, 3D printer, drone yapan girişimlerin taleplerini karşıladıklarını duyuyorum. (Mutlaka vardır eksikler)
 • Deniz Tunçalp, İTÜ CEO'su, patronu diyelim. Türkiye'de biliyorsunuz baştaki vizyon ne ise süreçlere yansıyor bu durum. Hocalar girişim konusunda deneyimsiz, önyargısını kırıyor. Kendisi startup kurup, batırmış, birini satmış..2000'li yılların başında ve buradan aldığı dersleri samimiyet ile anlatıyor. Empati eksikliği var, girişimciliği bilmiyorlar serzenişini burada kesiyorum. Hoca hakkında da atıp tutuluyor, mesele "bizden" birisi olmaksa bizden biri. Çekirdek ekibinde de startup deneyen kişiler var bu arada. Girişimler de bu geyiği fazla uzatmamalı, anlamı olmuyor her zaman.

  Bir hikaye:
  Milan'ın efsanevi teknik direktörü, Arrigo Sacchi'ye şu soru gelir: "Hayatınızda hiç profesyonel futbolculuk yapmamış olmanıza rağmen nasıl başarılı bir teknik direktör oldunuz"? Cevabı nettir hocanın: Jokey olmak için önce at mı olmak gerekir?

 • Milan demişken Deniz hoca da aynı şehirde üniversite okuyor, araştırma görevlisi olarak çalışıyor. 7 üniversite okumuş. Rahmetli İhsan Doğramacı'nın bir konuşmasından etkilenip, akademik kariyer yaparken bulmuş kendini.  "Merak ettiğim şeyi en iyi öğrenme yolu onu okumak, üniversite eğitimi alarak okumak" demiş Doğramacı, takip etmiş hocamızda.
 • Bu "girişimcilik" süreçlerini blogda yayınlama sebebi önyargı ve dedikoduları kırmak. Deniz Hoca serttir, sivri konuşur diye daha tanışmadan dedikodusu geldi bize. Hani biz bu asosyallik ile bunları duyduysak, devamı daha kapsamlıdır.. Hocanın geçmişi, şimdi ki pozisyonu belli. 10 dakika sana lütf etmiş ayırmış, bırak saldırsın güzelce sana ve projene. Biz hoca ile tanıştığımızda "herşey çok güzel, sen böyle devam" dese idi, bu satırları farklı yazardım. Bize muamele değil, geri-bildirim lazımdı onu da aldık. Şimdi özel durum olmasa yazmak isterdim ama biz Deniz Hoca'nın sabrını zorlayabilecek, uçlara gidebilecek davranışları yaptık. Emin olun şahsı dahil, dünya tatlısı insanlardan oluşuyor, kendisi de ekipteki insalarda.
 • Kendisi ile ilgili son sözler olarak: Kel Mahmut'un sanırım benzer bir repliği vardı. Sizlere vakit ayırmaktan yapamadık diye...Deniz Hoca evlilik ve çocuk yapmaya vakit bulamamış, aslında bir tercih vuku bulmuş. Biz girişim tarafından bakıyoruz ama Teknokent'in başarısı, işbirlikleri, pazarlaması gibi faaliyetler için inanılmaz efor harcanıyor. Birebir kendisi yırtınıyor, bunu anlatım tarzından, gözünden görmek mümkün. Metin - Ali - Feyyaz'lı Beşiktaş gibi şanslı bir kadro var İTÜ'de. Youtube'daki hocanın röportajları izleyin ne dediğimi anlayacaksınız, para bulmak, girişimci başvurusu almak için çırpınıyor. İTÜ Teknokent markasını nasıl anlattığını tekrar tekrar gözlemleyin. Onun için "satış" ve "retention" metrikleri bunlar.
 • Burayı bir teşekkür panayırına çevirmeyelim. Ama gizli bir kahraman Mehmet Erçek hoca. Ben üniversiteyi mi özlemişim, babacan insan görmeyi mi hasretim. Yine çok bilgili, eleştirel bakış açısına sahip, çok yönlü değerlendirme becerisi olan bir kişilik. İyi bir dinleyici olması sanırım en büyük etken. Daha önce işe aldığım bir kaç kişi öğrencisiymiş, sonradan öğrendim. Hakkında -ekşi dahil- henüz negatif bir şey duymadığım için korkuyorum, acaba böyle biri yok mu diye. Öğrencilerine neredeyse zorla girişimci olmaları, kendi işlerini kurmalarında telkin veriyor. Ne güzel...UCLA'de okurken dikkatimi çekmişti istisnasız, ABD üniversiteleri vizyonu; işini kur, globale sat!

İTÜ Teknokent deniz tunçalp, benzinlitre, big bang startup etkinliği

Biraz klişe gelecek, "girişimciyi merkezine alan" bir davranış modeli diyor ısrarla Deniz hoca. Nedir kardeşim bu merkezine alan?..Teknokent çalışanları gelip: "Neye ihtiyacın var" diye soruyor. Şimdi biz yatırımcı toplantısından hırpalanmış, bir yerde red yemiş, öbür yerden moral bozulmuş yürürken.... Biz varız diyor. Bakanlık, devlet kurumuna gidin biz arkanızdayız, destekliyoruz diyorlar. İTÜ kartını oynuyorlar. Yatırımcılara gelin para koyun, teknokente girin, mentor olun, demo-day yapın diye çırpınıyorlar..Girişimcilere ofis, eğitim, yediriyorlar içiriyorlar..Daha ne olsun? Bir taraftan şunu düşünüyorum, Deniz Hoca'yı çok anlattım fakat kendisi yeni CEO olduğu için gelecek yıllarda bu işlerin bu kadar içinde olur mu bilemiyorum. Bürokratik başka iş yükleri de olacaktır mutlaka...Burada kanaat önderi üzerinden aslında bir felsefe yapmaya çalışıyorum. Teknokent ekip olarak tekrar ettiğim gibi şanslı bir kadronun olduğu bir dönemden geçiyor. UEFA 2000 Galatasaray'ı diyeyim -cimbomlularında gönlü olsun-

ODTÜ Teknokent Hakkında

Bilmeyen varsa UDEMY, OpsGenie gibi başarılı projeler ODTÜ Teknokent bünyesinden çıktı. İyi işler yapıyorlar, ODTÜ Teknokent ile de tanıştık..İTÜ Teknokent ile yatırımcı masasına hiç oturmamışken, ODTÜ Teknokent bizi yatırımcı ile buluşturabildi mesela. Artık bu iş Messi - Ronaldo durumuna düşüyor. Son not: İkisini karşılaştıramam ama neden İTÜ cevabını verdim.

Sadece öğrencilerimiz ve faal akademisyenlerimiz değil, yolu üniversitemizden geçen herkes İTÜ’lü kabul edilir. Sizlerde kuluçka merkezi ile artık İTÜ'lü oldunuz, hoş geldiniz ! - Deniz Tunçalp, Aralık 2018 Toplantı Notlarım

]]>