Online Medya Satınalma/ Planlama

“Hiç kimse yokken onlar vardı”. Oldukça iddialı gelebilir ama dijital pazarlamanın abileri/ablaları online medya pazarlama sektörü için ilk hizmeti medya planı ile hayata geçirdiler. Sabit yayın üzerinden anlaşmalar yapıldı. 1 haftalık, 1 aylık sabit yayınlar üzerinden yapılan anlaşmalar. O zaman cpc, performans yoktu. Siteye gelen kişi sayısı ile bannerlarınızın performansını anlamaya çalıştığınız dönemlerdi. Daha eski dönemde tıklanmayan reklam bannerı vardı. Bu yazı ile online medya planlama nasıl yapılır, türkiye’de medya satın alma yapabileceğiniz mecra ve ajanslar, bu ürünlerin performans değerlendirmesini yapmaya çalışacağız.

Türkiye’de Direk Online Medya Satın Alma

Medyanet Reklamağı

medyanet logo dijital satın alma planıTürkiye’de online medya satın alma yapabileceğiniz ajans ve şirketlerin başlıcaları yine Türk yayıncılar tarafından sağlanıyor. Yazılı basının büyük firmaları, online tarafta yine ağırlığını hissettiriyor. Doğan Grubu’nun sahibi olduğu MedyaNet en büyük online yayıncı ağına sahip firma. Hürriyet, Radikal, Posta, KanalD, Fanatik gibi haber/tv sitelerinin yanısıra, kadın sitelerinden mahmure.com, çocuk oyun sitelerinden oyuncu.com ve tipeez gibi farklı kategorilerde yayıncıları bulunuyor.Medyanet sitesinden detaylı network listesini alabilirsiniz.

TURKUVAZ REKLAMAĞI

Turkuvaz_medya_grubu online medya planlamaTürkiye’nin diğer dev grubu Çalık Grubu’nun sahibi olduğu Turkuvaz Yayın; ATV, Sabah, Cosmopolitan gibi online mecraları satın alabileceğiniz grup. Bünyesinde birbirine benzeyen içerik olsa da ( Sabah Amerika, Sabah Avrupa gibi) farklı segmentlerini hedeflemeniz için 50 civarında network sitesine sahip. Turkuvaz Network Siteleri

Nokta.com REKLAMAĞI

nokta com logo online medya planlamaAnkara’nın en güçlü online medya firması Nokta Grup yıllardır sunduğu kaliteli içerik ile farklılaşmaya devam ediyor. Sektörde yıllardır “Nokta Kom” olarak anılan grup, izlesene.com, Alkislarlayasiyorum.com, Sinemalar.com gibi ağırlı video içerik sitelerini network ağında barındırıyor. Çalışkan satış ekibi, hızlı büyüyen yapısı ve dinamik çalışanları ile Nokta Grup, Türk Online Medya Planlama sektöründe diğerlerinden farklı bir yerde duruyor. Belki de Ankaralı olduğum için ayrı bir sevgim var onlara :). Nokta Network Siteleri

Online Medya Planlaması Nedir?

Eğer geleneksel reklam dünyasına aşina iseniz bunun dijital reklamcılığa uyarlanmasıdır. Online medya planlama, hangi mecralarda (websitelerinde, networklerde) ne kadar gösterim yapılacağı, fiyatı, ulaşılması beklenen tıklama veya gösterimin yer aldığı plandır. Yayıncı, bu planı reklamveren ile paylaşır ve gerçekleştirmeyi taahhüt eder. Yayın başlagınç ve bitiş tarihlerinin de yer aldığı online medya planı, istenilen verilerin yayıncı tarafından sağlanmaması durumunda, “telafi yayını” adı verilen ikincil bir yayın yapılıp, bu açık kapatılır. Bu literatüre hakim olmak önemli. Planlamacılar, placement, websitesi kelimelerini kullanmazlar. Mecra veya network demeyi tercih ederler.

ornek online medya planı
Örnek bir online medya planı (medya satın alma taslağı). Verilen bütçeye karşılık, yayın yapılması planlanan siteler, ilgili banner boyutları, hedeflenen tıklama adedi ve ortama maliyet ile birlikte kampanya süresi yer almaktadır. Bir çok ajans ve reklam planlamacısı benzer bir şablonu kullanılmaktadır.

Neden Direk Online Medya Satın Alması?

Yazının başında belirttiğim gibi kimse yoktu, medya satın alma ajansları vardı dijital pazarlama sektöründe. Gelişen teknoloji ile farklı hizmetler sunmaya başlayan medya satın alma ajansları, performans pazarlamacıların çok benimsemediği bir kanal gibi görünebilir veya öyle duymuş olabilirsiniz. Özellikle premium network diye tabir edilen ulusal anlamda popülerliği ulaşmış mecralar, markanızın tanınması ve güven sağlaması için bulunması gereken yerlerden biri olabilir. Yine, yeni üye ve lansman kampanyaları için premium networkler birebirdir.

Author: gorkemunel

Online Pazarlama Müdürü

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *