Online Pazarlama Bloğu

SEO'da URL Yapısında Büyük Küçük Harf Kullanımı

April 23, 2020 • ☕️ 1 dk okuma • 🏷 SEO

URL yapısında büyük ve küçük harf kullanımının SEO’ya etkisi hakkında farklı içerikler mevcut. Genel kanı, büyük kullanımının çok etkili olmadığı çünkü basit düşünüldüğünde Google kendi URL yapısında bu tip bir kullanıma yer vermiyor. Öte yandan iki başlık altında eleştirel bakmak istenirse.

URL yapısında BÜYÜK harf kullanımı SEO için iyidir

Bir kullanıcı deneyimi olarak büyük harf kullanımı örneğin *gorkemunel.com/EN-EN* ilgiyi burada bir dil değişkeni var, farklı diller mevcuttur bu sitede şeklinde düşündürebilir. Bir mesaj vermek istiyorsanız parametre ile veya hiyerarşik bir yapı belirtip bunu kullanıcının gözüne sokmak istersek benzinlitre.com/ANKARA gibi, bir anlam ifade edebilir. Ama SEO için bir şey ifade etmez.

Ufak bir not: Büyük-küçük harf teknik olarak farklı durumlardır. Eğer EN-EN a sayfasını en-en b sayfasını açıyorsa veya birinden biri 404’e düşüyorsa bu tehlikeli bir oyundur. İkisi aynı sayfası açıyorsa duplicated content sorunu yaşanır. Kısaca büyük harf kullanmakta ısrarın belli bedelleri olabilir. Sayfa içi linkleme yaparken içerik düzenleyici kişi içinde karışık bir durum yaratılabilir.

URL yapısında küçük harf kullanımı SEO için iyidir

Yine basit düşünüldüğünde blogspot, wordpress, shopify gibi hazır tema kullanan bir çok yapı default olarak küçük harf kullanıyor. Minimalist bir görüntü, sakin bir görünüm içinde küçük harf idealdir.

Google’ın konu hakkında net bir tavsiyesi yok. Büyük ve küçük harfe duyarlıdır, ona göre listeler. Sonuç olarak hangisini tercih ettiğinizin bir önemi yok, neye karar verirseniz onunla gidin.