View-Thru Conversion Nedir?

Görüntülenmeden doğan dönüşüm

Onlarca farklı kanal kullanıyorsunuz, yeni platformlar çıktı; tablet, mobile, desktop. Günün sonunda tek bir kanala converison yazmanız gerekiyor. Tek bir path, tek bir platform. Multichannel attribution ve modelleme konularından daha çok bahsedeceğimizi söylemiştim. Yine tam bu noktada reklamverenlerin çok dikkate almadığı -reklamcıların ise aşırı üstüne düştüğü- bir tanımı birlikte inceleyelim istedim.

View Based Conversion Nedir?

Çoğu zaman görüntülü reklamlarınıza maruz kalan kişiler, anında aksiyona geçmiyor hatta reklama tıklamıyor bile. İşte böyle bir durumda, reklamınızı görmesine rağmen daha sonra sitenize “başka bir kanal” vasıtasıyla gelip, conversion -dönüşüm- yaratan kişiler gösterim bazlı conversiın yani view based conversion yaratır.

View-Thru Conversion olarak da bilinen ölçümleme değeri display kanallarının performansını anlamak için önemli. Bu kanallar: Google Display Network (Google Görüntülü Reklam Ağı), Facebook Reklamları, Retargeting (Tekrar Hedefleme), Media Buying (Medya Satınalma) gibi.

Kimler İçin Daha Anlamlı Olabilir?

  • Attribution Modelling (Nitelikli Modelleme) Kullananlar.

Eğer pazarlama kanallarınızda modelleme yapıyorsanız view thru conversion değerini hesaba katmanızda fayda var. Araştırmalar gösteriyor ki, görüntülü reklamlara maruz kalan bir çok kişinin daha sonra marka kelimesini (brand keyword) arama yatkın olduğu görünüyor. Modelleme yapan pazarlama profesyonelleri eğer bu değeri görmezden gelirse: GDN, Facebook Ads, Premium Media Buying gibi kanalların performansı görece düşük olabilir. Çünkü bu kanallar asist, ara kanal gibi davrandığından, kendi içinde değerli olan metriklere göre değerleme yapılması gerekir. Bu değerleri hesaplamazsanız, yanlış karar verme ve bütçe dağılımını verimsiz yapma riskiniz olur.

  • Reputasyon eksikliği olan firmalar:

Yeteri kadar reputasyona, güvenirliğe sahip olmayan firmalar veya startup girişimlerde görüntülü reklamların conversion’a çok daha düşük etkisi olduğu söyleniyor. Bu hem doğru hem yanlış. Aslında nasıl bir ölçümleme izlediğiniz ile çok paralel. Yeteri kadar bilinirliği olmayan firmalarda araştırma yapılması yaygın bir davranış (search). O yüzden startup firmaların search brand kelimelerinde conversion oranı görece daha fazla olur. Bu tip durumlarda zaten “kendi kelimemizden geliyor” demek yerine display mecralarınızda ölçümleme kriterlerinde view-thru değerini önemseyin.

Benzer bir yazı olan ve de-duplication of search conversion anlatımı ilginizi çekebilir.

Author: gorkemunel

Online Pazarlama Müdürü