Websitelerinde UTM kullanımı: Mizu Youtube Masthead

UTM nasıl kullanılır?

Son dönemde herşeyi takip etmeye başladık. Biraz geç kaldık ama başladık. Google Analytics kurmaya ne gerek var sorularından, “herşeyi takip edelim abi” sürecine geçiş sancılı olabiliyor. Gereksiz data yığınında neyi, nasıl takip etmek gerek iyi düşünmek lazım. “O” takip ediyor diye takip etmek doğru olmayabilir. Size ne lazım asıl soru bu. UTM Builder, UTM oluşturma aracı hakkında daha önce yazmıştım.Halen konu hakkında sorular geldiği için örnekler ile gitmek için bu işi iyi yapanlardan birisi olan Çiçeksepeti kuruluşu Mizu’yu inceleyelim. UTM nasıl kullanılır aşağıda anlatıyorum ama nasıl kullanılmaz onu da söylemekte fayda var:

UTM site-içi kullanmamanız gereken bir etiket aracı. Dış trafik ve kampanyalarınızı etiketlemek için kullanılır. Eğer site-içi böyle bir etiketleme yaparsanız cookieleriniz birbirini ezecek, performanslar karışacak ve Google Analytics verileriniz kaos a dönüşecektir.

 Mizu Youtube Masthead Örneği

Youtube anasayfasını açar açmaz başlayan video reklamı (1 no lu alan) ve banner içinde sağ alanda kalan “Hemen Üye Ol” mesajı içeren (2 nolu alan)

Mizu Youtube Masthead
23 Eylül 2013 tarihli Mizu Masthead çalışması

1 nolu reklam için verilen link:

https://lp.mizu.com/?utm_source=youtube&utm_medium=masthead&utm_campaign=23092013_youtube_invideo

Bu şekilde bir utm ile youtube kaynaklı trafiği GA’da rahatça görebilirsiniz. Kampanya adına tarih atandığından, ilgili tarih kampanya adında filtrelenerek kırılımlar yapabiliyorsunuz. Ne var ki, tarih girilirken her zaman YYYY/MM/DD şeklinde gitmekte fayda var. Yani 20130923 şeklinde olsaydı, yıllara göre sort (sıralama) ederken daha rahat bir düzeniniz olurdu. Aksi halde kronolojik bir sıra yapmanız mümkün olmaz gün, ay, yıl karışık olacaktır. Youtube_invideo da içeriğe eklendiğinden ziyaretçinin “video oynarken” , video içine tıkladığını anlayabiliyorsunuz. utm_medium kısmı cpc yazılmadığından paid traffic raporunu bozabilir. Ama masthead zaten paid bir kanal ayrıca belirtmek istemezseniz, o da başka bir seçenek tabii ki. Standart kullanıma uygun bir yapı istiyorsanız, bu tip kurallara uymanız daha iyi olacaktır. Default gelen raporlarınız (paid, campaigns vs) daha verimli data verecektir.

2 nolu reklam için verilen link: 

http://lp.mizu.com/?utm_source=youtube&utm_medium=masthead&utm_campaign=23092013_youtube_invideoimage

Aynı banner içinde olmasına rağmen 2 nolu statik görsele tıklayanların davranışlarını izlemek istiyorsanız mutlaka bu şekilde ayrım yapmanızda fayda var. 1 ve 2 nolu banner ziyaretçilerin davranışlarında sadece transactional fark aramamak lazım. Örneğin 2nolu banner üyeliğe daha fazla yol açarken, 1 nolu banner ortalama sepet değerini yükselten ziyaretçileri sitenize yolluyor olabilir. Invideo görsellerine tıklayanlar, statik veya video farkı gözetmeksizin

Mizu Youtube UTM Invideo

Video reklamı tamını izledikten sonra video kapanışı için statik bir banner kalıyor. Hemen Üye Ol, İlk alışverişinde 20TL Kazan. Aslında 2 nolu reklamda kullanılan model, aynı görsel ve aynı mesaj ile videonun kapanışında yer alıyor. Buradaki utm linki:http://lp.mizu.com/?utm_source=youtube&utm_medium=masthead&utm_campaign=23092013_youtube_kapanis

Mizu Youtube Masthead
Video reklamı sonrası kapanış görseli

Video Kapanış sonrası inilen sayfa:

Mizu LandingPage Masthead

 

Author: gorkemunel

Online Pazarlama Müdürü